خلاقیت

خلاقیت

شاید ده ها یا صدها بار کلمه خلاقیت را شنیده باشید بدون اینکه حتی به چیستی آن فکر کنید. در این مقاله می خواهیم خلاقیت را به زبانی بسیار ساده بیان کنیم و ببینیم خلاقیت چیست و شامل چه مواردی می شود.

خلاقیت به انگلیسی (creativity) : عمل تبدیل ایده های جدید و تخیلی به واقعیت است.

معنای لغوی خلاق

اگر بخواهیم در مورد معنای لغوی خلاقیت صحبت کنیم، کلمه خلاقیت از خلقت می آید. پس خلاقیت یعنی خلاقیت! به عبارت دیگر، به عبارت دقیق‌تر، خلاقیت به معنای توانایی خلق یا خلق چیزی جدید است.

این چیز جدید می تواند یک راه جدید برای حل یک مشکل، یک روش جدید برای انجام یک فرآیند خاص یا یک ابزار جدید برای آسان کردن کارها باشد.

اما همانطور که می دانید خلاقیت یک اصطلاح علم بشری است. از سوی دیگر می دانیم که واژه ها و اصطلاحات علوم انسانی معمولاً تعریف مشخص و یکسانی ندارند.

خلاقیت

بنابراین می توان انتظار داشت که خلاقیت نیز مانند سایر اصطلاحات و مفاهیم علوم انسانی از تعریف روشن، دقیق و یکسانی برخوردار نباشد.

به همین دلیل هر یک از صاحب نظران جنبه خاصی از خلاقیت را در نظر گرفتند و بر اساس آن تعریف خود را ارائه کردند.

مفهوم خلاقیت

مفهوم خلاقیت

بنابراین اگر این تعاریف را فهرست کنید، ده ها مورد از این دست وجود دارد. بنابراین، به جای جستجوی تعریف کامل و اساساً جامع از یک کلمه، باید سعی کرد معنای آن را درک کرد.

برای درک کامل مفهوم خلاقیت لازم است تعداد زیادی از تعاریف را مورد بازنگری قرار دهیم. اما همانطور که گفتم، در این مقاله نمی‌خواهم مسائل را خیلی پیچیده کنم.

برعکس، می‌خواهیم مفهوم و تعریف کلی خلاقیت را به‌طور کلی بررسی کنیم تا بتوانیم از این مهارت خدادادی در امور مختلف زندگی روزمره‌مان بیشتر استفاده کنیم.

تعریف نوآوری و خلاقیت از نظر لوگووین

بر اساس تعریف طراحان لوگووین، خلاقیت به معنای توانایی تولید انواع ایده ها و راه حل های جدید و مرتبط برای مشکلات و مسائل است.

این تعریف از خلاقیت اگرچه ساده است، اما نشان دهنده ویژگی های مهم آن است. این تعریف از چند بخش تشکیل شده است:

  1. مشکل یا مشکلی وجود دارد که می خواهیم حل کنیم.
  2. برای حل آن، ما ایده های زیادی تولید می کنیم.
  3. سعی می کنیم ایده های جدیدی تولید کنیم (این ایده ها قبلا برای چنین مشکلی ارائه نشده است).
  4. ایده های تولیدی باید برای حل مشکل مورد نظر مناسب باشند و شما می توانید با انتخاب یک یا چند ایده از بهترین ها مشکل را حل کنید.

تفاوت بین حل مسئله خلاقانه و حل مسئله عادی چیست؟

تفاوت بین حل مسئله خلاقانه و حل مسئله عادی چیست؟

صرف نظر از موضوع خلاقیت و تعریف فوق، به طور کلی هرکسی در تلاش است تا راه حل مناسبی برای یک مشکل زندگی بیابد.

این راه حل معمولاً یک روش منطقی و رایج است که تقریباً همه افراد برای یک مشکل از آن استفاده می کنند. اما وقتی صحبت از خلاقیت به میان می آید، سوال کمی متفاوت است.

همانطور که در تعریف بالا اشاره کردم، افراد خلاق به یک راه حل راضی نمی شوند، حتی اگر آن راه حل کاملا منطقی و مرتبط با مشکل باشد.

افراد خلاق می توانند از زوایای مختلف به مسئله نگاه کنند و در مدت زمان کوتاهی ایده ها و راه حل های متفاوتی ارائه دهند که بسیاری از آنها جدید بوده و قبلاً استفاده نشده اند.

برخی از این ایده ها ممکن است غیر منطقی یا غیرعملی به نظر برسند، اما یک فرد خلاق با رویکرد خلاقانه به یک موضوع، با تغییر و ترکیب این ایده های به ظاهر غیرمنطقی، راه حل یا راه حل هایی ارائه می دهد که بسیار بهتر و موثرتر از روش مرسوم است.

چند نکته مهم در مورد اینکه خلاقیت چیست

چند نکته مهم در مورد اینکه خلاقیت چیست

بسیاری از مردم تصورات اشتباهی در مورد خلاقیت دارند. این ایده ها باعث شد که خلاقیت را موضوعی پیچیده و دست نیافتنی بدانند.

ویژگی های خلاقیت

در اینجا سه ​​ویژگی خلاقیت وجود دارد که با توجه به آنها می توانید با مقوله خلاقیت آشنا شوید:

1. خلاقیت برای افراد خاصی نیست و همه افراد این توانایی را دارند. با این حال، سطح آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در واقع خلاقیت چیز شگفت انگیزی نیست، بلکه یکی از ویژگی ها و توانایی های یک فرد است و حتی گاهی بدون اطلاع از آن برای حل مشکلات خود استفاده می کنیم.

2. خلاقیت مهارتی است که اکتسابی و مسلط می شود. افراد با هر سطح از خلاقیت قادر به یادگیری و ارتقای سطح خلاقیت خود هستند.

3. خلاقیت به فعالیت ها و فعالیت های خاص محدود نمی شود. برخی افراد خلاقیت را فقط یک فعالیت هنری می دانند. برخی بر این باورند که این نوع فعالیت ها و اختراعات و تحقیقات سطح بالا است. در صورتی که کاربرد خلاقیت بسیار گسترده است و می توانید از آن در کارهای کوچک و مشکلات زندگی روزمره تا مسائل بسیار پیچیده علمی و در مقیاس جهانی استفاده کنید.

فرآیند خلاقیت

فرآیند خلاقیت

اگرچه نوآوری و خلاقیت کار آسانی نیست، اما تقریباً همه ایده‌های عالی فرآیند یکسانی را طی می‌کنند.

در سال 1940، مدیر تبلیغات، رضا کاظمی نژاد ، راهنمای مختصری را با عنوان تکنیک ایجاد ایده منتشر کرد.

او معتقد بود که فرآیند ارتباط خلاق در پنج مرحله صورت می گیرد:

  1. شما اطلاعات جمع آوری می کنید. در این مرحله اطلاعاتی را جمع آوری می کنید که مستقیماً با وظیفه شما مرتبط است و سپس اطلاعات کلی را مطالعه می کنید و طیف وسیعی از مفاهیم را جذب می کنید.
  2. شما به طور کامل روی اطلاعات ذهن خود کار می کنید. در این مرحله با نگاه کردن به حقایق از زوایای مختلف و آزمایش با ایده های مختلف به آنچه آموخته اید نگاه می کنید.
  3. شما در حال دور شدن از مشکل هستید. در مرحله بعد این مشکل را کاملا رد می کنید و شروع به انجام کار دیگری می کنید که شما را هیجان زده می کند و به شما انرژی می دهد.
  4. بگذارید این ایده به شما بازگردد. گاهی اوقات، مدت کوتاهی پس از اینکه به آن فکر می کنید، ایده شما با دیدی جدید و انرژی جدید به شما باز می گردد.
  5. شما ایده خود را بر اساس بازخورد شکل می دهید و توسعه می دهید. برای موفقیت هر ایده ای نیاز به انتشار و نقد دارد و در صورت لزوم ایده خود را بر اساس این بررسی تغییر دهید.

آیا امکان یادگیری خلاقیت وجود دارد؟

آیا امکان یادگیری خلاقیت وجود دارد؟

ننگ بزرگ خلاقیت این فرض است که خلاقیت استعدادی است که افراد با آن متولد می شوند و تنها تعداد کمی از افراد فرصت خلاقیت دارند.

همانطور که قبلا ذکر شد، خلاقیت یک استعداد نیست، بلکه مهارتی است که با تشریفات، روال‌ها و عادت‌ها تقویت می‌شود.

اگرچه تحقیقات نشان می‌دهد که با افزایش سن، زمانی که سعی می‌کنیم خلاقانه فکر کنیم، خلاقیت کاهش می‌یابد. شما می توانید این مهارت را در طول زمان توسعه دهید.

همانطور که Twyla Tarp می گوید: “خلاقیت یک عادت است و بهترین خلاقیت فقط نتیجه عادات خوب است.”

مطمئناً برخی افراد در زمینه هایی که خلاقانه فکر می کنند استعداد دارند.

کار خلاق ممکن است برای افرادی که به طور طبیعی کنجکاو هستند یا برای روشنفکران آسان تر باشد، اما خلاقیت در دسترس همه افراد است.

خلاقیت در طراحی لوگو

اهمیت خلاقیت در طراحی لوگو

همیشه انرژی و زمان زیادی پشت خلاقیت نهفته است، وقتی به فکر خلق یک ایده جدید هستید، ضمیر ناخودآگاه ذهن را تقویت می کند و سطح خلاقیت شما را بالا می برد.

می توان گفت در گرافیک و به خصوص حوزه طراحی لوگو تنها گزینه ای که مدت هاست با آن سر و کار داریم خلق ایده های جدید و خلاقانه است.

افکار ایده های جدید مانند یک انفجار در ذهن عمل می کنند و در پشت یک جرقه کوچک در نهایت می توانید ایده خلاقانه تر، بهبود یافته و اصلاح شده را پیدا کنید.

خلاقیت در گرافیک

خلاقیت در گرافیک

خلاقیت چیزی است که همه طراحان گرافیک به دنبال آن هستند!

خلاقیت چیزی است که آن را بیشتر از سایر متمایز می کند و باعث می شود یکی بهتر از دیگری کار کند.

خلاقیت، مانند بسیاری از موضوعات دیگر، قابل یادگیری است، فقط بدانید چگونه خلاق باشید، تمرین کنید و به کار ببرید.

تفاوت خلاقیت و ایده

تفاوت اصلی خلاقیت ذهن با ایده در این است که می توانید این افکار خلاق را کنترل کنید و آنها را در جهت دلخواه هدایت کنید.

در ابتدا می توانید زمان و انرژی زیادی را برای ایجاد جرقه صرف کنید، اما اگر وسایل شما مرتب و آماده هستند و فقط منتظر یک ایده هستید، باید بدانید که فقط یک جرقه کوچک کافی است. زیرا مهمات (اقلام) موجود در دسترسی شما در ذهن شما آماده است و منتظر یک جرقه کوچک برای انفجار بزرگ است.

هرگز تسلیم نشوید، ذهن قدرتمندترین ابزاری است که دنیا را به جلو می برد، پس به قدرت ذهن خود ایمان داشته باشید.

پروژه های خلاقانه در طراحی و گرافیک هرگز یک شبه اختراع نشده اند و اگر نگاهی گذرا به تاریخچه و پیشینه گرافیک و طراحی لوگو بیندازیم این مسیر سخت را درک می کنیم، پس هرگز از ایده های به ظاهر استفاده نکنید. از بد و ضعیف ناامید نشوید و به خلق ایده های جدید و تازه ادامه دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *