پیتوگرام

پیکتوگرام که تصویر نگاشت نیز نامیده می شود، نمادی بصری است که از طریق شباهت بصری به یک شی فیزیکی، معنای خود را به بیننده منتقل می کند.

پیکتوگرام

این مفاهیم می تواند هشدار دهنده، راهنمایی و غیره باشد. از این نشانه ها برای تسهیل ارتباط با مخاطب در محیط استفاده می شود، زیرا مخاطب می تواند با فرهنگ ها و زبان های مختلف باشد.

نشانه های بصری و نوشتاری باید نقش خود را به عنوان نقطه عطفی در سراسر جهان ایفا کنند. خوب بازی کنید و همه کاره باشید.

پیکتوگرام

پیکتوگرام ها یک زبان جهانی هستند و باید طوری طراحی شوند که مردم در یک نگاه معنای اصلی خود را بدانند. پیکتوگرام ها در واقع گرافیک محیطی هستند.

پیکتوگرام ها در اکثر جوامع مدرن به عنوان نماد یا دستورالعمل استفاده می شوند و به دلیل ماهیت گرافیکی، واقع گرایی و وضوح، کاربردهای زیادی دارند.

به عنوان مثال، رایج ترین نوع پیکتوگرام ها، علائم هشدار دهنده مرتبط با استفاده از مواد خطرناک مانند مواد رادیواکتیو و سمی یا اشیاء قابل اشتعال هستند.

تفاوت بین پیکتوگرام و لوگو

برخی از افراد ممکن است لوگو و نماد را به درستی تشخیص ندهند و هر دو را با یک نام بخوانند. اما از نظر حرفه ای تفاوت هایی بین آنها وجود دارد.

لوگو عنوانی است برای اشکال و اشکال مختلف گرافیکی که طراحی آن به سلیقه و خلاقیت طراح بستگی دارد و پیکتوگرام یک تصویر گرافیکی ساده است که همه با دیدن آن می بینند.

امروزه استفاده از پیکتوگرام ها در وب سایت ها و نرم افزارها بسیار مورد توجه قرار می گیرد و برای جهت دهی بهتر کاربر از این گونه علائم در صفحه نمایش کامپیوتر و موبایل استفاده می شود.

تاریخچه پیکتوگرام

حقایق و رویدادهای بی‌شماری که فراتر از درک انسان است، او را به ابداع سیستم‌هایی از نشانه‌های مختلف برای بیان ایده‌ها و مفاهیمی سوق داده است که درک و توصیف شفاهی آنها دشوار است.

کارل گوستاویونگ می گوید که یک کلمه یا تصویر زمانی نماد است که چیزی خارج از معنای آشکار و تحت اللفظی آن را بیان کند.

نماد جنبه گسترده و ناخودآگاهی دارد که هرگز نمی توان آن را به وضوح تعریف یا توصیف کرد.

وقتی ذهن نماد را اسکن می کند، با ایده هایی مواجه می شود که فراتر از امکانات عقلانی عقلانی آن است.

اندکی تأمل و درون نگری ما را به این نتیجه می رساند که انسان از پذیرش هر چیزی و درک کامل ناتوان است.

او می تواند ببیند، بشنود، لمس کند و بکشد، اما توانایی های بینایی و شنوایی و تمام آگاهی هایی که از طریق لمس و چشیدن به دست می آید به کمیت و کیفیت قوای عاطفی او بستگی دارد.

انواع پیکتوگرام ها

طبقه بندی دقیق انواع پیکتوگرام می تواند کمی مشکل باشد. زیرا اشکال و انواع مختلف مانند رنگ قوس و طیف نور دارای مرزهای آمیخته هستند و تعاریف یکدیگر در هم آمیخته اند، اما در هر صورت می توان رقیب طبقه بندی را بین آنها تعریف کرد.

انواع پیکتوگرام

شکل موضعی انواع علائم را می توان به دو دسته خلاصه کرد:

1¬ پیکتوگرام های بصری
2¬ پیکتوگرام های نوشته شده

پیکتوگرام های بصری

درک مختصری از اشکال طبیعت انسانی یا حیوانی را نشان می دهد و به دلیل تنوع کیفیت پیام و معنای نمادین آنها معانی مختلفی دارد.

به عنوان مثال تصاویری که معنای نمادین آنها به طور غیرمستقیم با موضوع مرتبط است، مانند تصویر خورشید، شیر، عقاب، تصاویر اساطیری و اساطیری به عنوان نشانه ای از ماهیت موضوع.

پیکتوگرام های نوشتاری

نشانه هایی وجود دارد که به جای تصاویر در طرح آنها فقط از حروف یا کلمات و جملات استفاده شده است که این علائم به دو قسمت تقسیم می شوند:

بخش اول

کاراکترهایی که با حرف اول نام موضوع طراحی شده اند. به این نمادها مونوگرام می گویند که در گذشته تقسیم بندی های کوچک تری در ترکیب عددی حروف داشتند.

امروزه کمتر و کمتر مونوگرام ها به روش قدیمی طراحی می شوند، اما مونوگرام های جدید و مدرن بسیار ساده و با ترکیبی از آیتم ها هستند که به جای وضوح و خوانایی حروف، هدفشان ایجاد نقش است.

بخش دوم

نشانه هایی وجود دارد که از نام کامل موضوع تزئین شده است. به این پیکتوگرام ها لوگو می گویند.

کلمه لوگو از کلمه یونانی (logos) (به معنی زبان) گرفته شده است و ما لوگو را نمادی از تصویر نماد و تصویر نمادی نشان دهنده یک سازمان محصول حرفه ای یا حتی یک کنفرانس یا رویداد خاص می دانیم.

ترکیب خوشنویسی نقش مهمی در طراحی لوگو دارد. این نمادها گاهی از یک ترکیب خوشنویسی صرفاً هنری سرچشمه می گیرند و گاه شیوه نگارش حروف را در شکل و شمایل تجسم می کنند.

کاربرد پیکتوگرام ها

همانطور که گفته شد پیکتوگرام کاربران خوب زیادی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آمار و داده ها
  • اینفوگرافیک
  • گزارش ها
  • نمودار
  • رزومه ها

هر زمان که بخواهید اطلاعات خود را بسیار جذاب تر و لذت بخش تر کنید، می توانید از این کاراکترها استفاده کنید.

گاهی اوقات می توانید با نشان دادن آمارهای مهم به کسری یا درصد، چیز مهمی بگویید. در اینجا نیز این شخصیت ها به کار خواهند آمد و یادگیری را بهبود می بخشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *