پیکسل چیست؟

پیکسل

پیکسل – کلمه ای ابداع شده از عنصر تصویر  واحد اصلی رنگ قابل برنامه ریزی در نمایشگر رایانه یا تصویر رایانه است. به آن به عنوان یک واحد منطقی فکر کنید، نه یک واحد فیزیکی.

پیکسل ها کوچکترین واحد در یک صفحه نمایش دیجیتال هستند. حداکثر میلیون ها پیکسل یک تصویر یا ویدیو را روی صفحه دستگاه تشکیل می دهند. هر پیکسل حاوی یک پیکسل فرعی است که رنگ های قرمز، سبز و آبی (RGB) را منتشر می کند که با شدت های مختلف نمایش داده می شوند. اجزای رنگ RGB طیف رنگ های مختلف نمایش داده شده بر روی نمایشگر یا مانیتور کامپیوتر را تشکیل می دهند.

در وضوح صفحه نمایش، اعدادی مانند 1920 در 1080 به تعداد پیکسل ها اشاره دارد.

پیکسل ها چگونه کار می کنند و چگونه از آنها استفاده می شود؟

پیکسل ها چگونه کار می کنند و چگونه از آنها استفاده می شود؟

تعداد پیکسل ها وضوح مانیتور کامپیوتر یا صفحه تلویزیون را تعیین می کند و به طور کلی هر چه تعداد پیکسل بیشتر باشد، تصویر واضح تر و واضح تر است. جدیدترین تلویزیون های 8K با وضوح فوق العاده بالا در بازار دارای وضوح تقریباً 33 میلیون پیکسل – یا 7680 x 4320 هستند.

تعداد پیکسل ها با ضرب کردن اندازه های پیکسل افقی و عمودی محاسبه می شود. به عنوان مثال، HD دارای 1920 پیکسل به صورت افقی و 1080 پیکسل به صورت عمودی است که در مجموع 2073600 پیکسل است. معمولاً به صورت 1920 x 1080 یا به سادگی به عنوان 1080p ذکر می شود. P مخفف اسکن پیشرونده است. برای مثال، رزولوشن ویدیوی 4K، چهار برابر پیکسل های با وضوح کامل (HD) و 8K، 16 برابر پیکسل های 1080p دارد.

رزولوشن های رایج دیگر نمایشگر شامل موارد زیر است:

رزولوشن های رایج دیگر نمایشگر

480p، که تعریف استاندارد است، 640 x 480 است و اغلب برای دستگاه های تلفن همراه کوچکتر استفاده می شود.
720p که HD است، 1280 x 720 است.
1440p، که 2550 x 1440 است و یک چهارم HD (QHD) در نظر گرفته می شود، اغلب برای نمایشگرهای بازی رایانه شخصی استفاده می شود. و
رزولوشن ویدیوهای 4K که فوق اچ دی است، 3840 در 2160 پیکسل است.
تک تک پیکسل ها چگونه به نظر می رسند.
همچنین در برنامه های گرافیکی مانند فتوشاپ هر پیکسل از زیر پیکسل های قرمز، سبز و آبی تشکیل شده است که با شدت های مختلف روشن می شوند و رنگ های مختلفی ایجاد می کنند.
اطلاعات رنگ خاصی که یک پیکسل توصیف می کند ترکیبی از سه جزء طیف رنگ – RGB است. حداکثر سه بایت داده برای تعیین رنگ یک پیکسل، یک بایت برای هر جزء رنگ اصلی اختصاص داده می شود. یک رنگ واقعی یا سیستم رنگی 24 بیتی از هر سه بایت استفاده می کند. با این حال، بسیاری از سیستم های نمایش رنگی تنها از یک بایت استفاده می کنند که نمایشگر را به 256 رنگ مختلف محدود می کند.

بیت مپ فایلی است که رنگ هر پیکسل را در امتداد محور یا ردیف افقی – که مختصات x نامیده می شود – و رنگ هر پیکسل را در امتداد محور عمودی – که مختصات y نامیده می شود نشان می دهد. به عنوان مثال، یک فایل GIF حاوی یک تصویر بیت مپ همراه با داده های دیگر است.

پیکسل ها نیز توسط یک پنل اضافی روشن می شوند یا به صورت جداگانه روشن می شوند. صفحه تلویزیون ال سی دی با کمک نور پس زمینه LED تمام پیکسل ها را روشن می کند. اگر صفحه نمایش LCD عمدتا سیاه است، اما فقط یک پیکسل باید روشن شود، تمام پنل پشتی همچنان باید روشن باشد. این امر باعث نشت نور به صفحه نمایش می شود. این موضوع در تیتراژ فیلم بیشتر به چشم می خورد، مثلاً در جایی که اطراف حروف سفید روی پس زمینه سیاه کمی درخشش وجود دارد.

پیکسل

از طرف دیگر، نمایشگرهای OLED نیازی به نور پس زمینه ندارند، زیرا هر پیکسل جداگانه به طور مستقل روشن می شود. این بدان معناست که وقتی قرار است یک پیکسل روشن شود، نور به پیکسل های اطراف نشت نمی کند. در مثال تیتراژ فیلم، این بدان معنی است که یک صفحه نمایش OLED در اطراف هر یک از تیتراژها به اندازه یک صفحه LCD درخشش نخواهد داشت. نمایشگرهای OLED به طور کلی کنتراست، سطح مشکی و زاویه دید بهتری نسبت به صفحه نمایش LCD دارند، اما از سوختگی نیز رنج می برند. صفحه نمایش های OLED همچنین می توانند تا شوند یا خم شوند که این ویژگی بسیاری از گوشی های هوشمند مدرن است.

هر پیکسل یک مربع است که در یک شبکه دو بعدی یکنواخت چیده شده است. هر پیکسل یک آدرس منطقی دارد.

یک پیکسل چقدر است؟

یک پیکسل چقدر است؟

اندازه فیزیکی یک پیکسل به وضوح تنظیم شده برای صفحه نمایش بستگی دارد. هنگامی که نمایشگر روی حداکثر وضوح تنظیم شود، اندازه پیکسل فیزیکی برابر با گام نقطه یا اندازه نقطه نمایشگر خواهد بود. اما اگر وضوح روی چیزی کمتر از حداکثر وضوح تنظیم شود، پیکسل بزرگتر از اندازه فیزیکی نقطه صفحه نمایش خواهد بود – یعنی پیکسل از بیش از یک نقطه استفاده می کند.

مگاپیکسل چیست؟

مگاپیکسل چیست؟

مگاپیکسل (MP) یک میلیون پیکسل است. اصطلاح مگاپیکسل بیشتر در عکاسی استفاده می شود. با این حال، وضوح صفحه نمایش را می توان در مگاپیکسل اندازه گیری کرد. برای مثال، 4K تقریباً 12 مگاپیکسل و 1080p 2.1 مگاپیکسل است.

در عکاسی، مگاپیکسل به طور کلی به وضوح تصویر و تعداد عناصر حسگر تصویر در دوربین های دیجیتال اشاره دارد. به عنوان مثال، دوربین سونی A7 III می‌تواند عکس‌هایی با رزولوشن 24.2 مگاپیکسل بگیرد، یعنی 24200000 پیکسل.

گوشی‌های هوشمند معمولاً دارای دوربین ۱۲ مگاپیکسلی هستند و دوربین‌های لنز قابل تعویض بین ۲۰ تا ۶۰ مگاپیکسل هستند. دوربین های اکشن کوچکتر مانند دوربین های GoPro یا Insta360 می توانند از 12 تا 48 مگاپیکسل متغیر باشند.

تفاوت بین PPI و DPI

تفاوت بین PPI و DPI

وضوح تصویر روی صفحه نمایش گاهی اوقات بر حسب پیکسل در اینچ (PPI) بیان می شود. PPI و نقطه در اینچ (DPI) دو اصطلاح مشابه هستند که معمولاً به جای یکدیگر استفاده می شوند. PPI تعداد پیکسل های موجود در یک اینچ از یک تصویر دیجیتال است. در مقابل، DPI تعداد نقاط چاپ شده در یک اینچ از یک تصویر چاپ شده است. تفاوت اصلی بین این دو عبارت این است که PPI کیفیت تصویر دیجیتالی است که روی صفحه نمایش داده می شود، در حالی که DPI کیفیت تصویر چاپ شده فیزیکی است. نقطه در DPI به تعداد نقاط جوهر چاپ شده اشاره دارد.

اگرچه DPI از نظر فنی اصطلاحی است که برای اشاره به چاپ تصویر فیزیکی استفاده می شود، اما آنقدر مورد سوء استفاده قرار گرفته است که مترادف با PPI شده است.

به گفته سونی، دو دلیل برای سردرگمی بین این دو عبارت وجود دارد. یکی از دلایل این است که اگرچه PPI به کیفیت تصویر دیجیتال اشاره دارد، اما همچنان هنگام چاپ بر روی تصویر تأثیر می گذارد، زیرا چاپ های MP بالاتر می توانند جزئیات دقیق تری داشته باشند. دلیل دوم این است که برخی از خدمات چاپ حرفه ای به اشتباه درخواست چاپ تصاویر با یک DPI خاص را می دهند، در حالی که باید به جای آن از عبارت PPI استفاده کنند.

لوگووین امیدوار است که این مقاله برای شما مفید باشد.

0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *