png پی ان جی

PNG پی ان جی چیست؟

PNG (Portable Network Graphics) پی ان جی یک فرمت فایل است که برای فشرده سازی  تصویر بدون تلفات استفاده می شود . PNG تقریباً به طور کامل جایگزین فرمت تبادل گرافیکی ( GIF ) شده است که در گذشته به طور گسترده استفاده می شد.

مانند یک GIF، یک فایل PNG به صورت بدون اتلاف فشرده می شود، به این معنی که وقتی فایل در حین مشاهده از حالت فشرده خارج می شود، تمام اطلاعات تصویر بازیابی می شود. یک فایل PNG برای جایگزینی  فرمت JPEG در نظر گرفته نشده است ، اما به سازنده اجازه می دهد تا زمانی که تصویر فشرده می شود، بین اندازه فایل و کیفیت تصویر ارزیابی انجام دهد . به طور معمول، یک تصویر در یک فایل PNG می تواند 10 تا 30 درصد فشرده تر از فرمت GIF باشد.

تاریخچه PNG

تاریخچه PNG

PNG توسط یک گروه کاری اینترنتی به سرپرستی توماس بوتل ایجاد شد که در سال 1994 گرد هم آمدند تا فرمت PNG را شروع کنند. در آن زمان، فرمت GIF از قبل به خوبی تثبیت شده بود. 
هدف آنها افزایش پشتیبانی از رنگ و همچنین ارائه فرمت تصویری بود که در مجوز ثبت اختراع نیازی نداشت.فرمت GIF متعلق به Unisys بود و استفاده از آن در نرم‌افزارهای مدیریت تصویر شامل صدور مجوز یا سایر ملاحظات قانونی بود. 
کاربران وب می‌توانستند فایل‌های GIF را آزادانه بسازند، مشاهده و ارسال کنند، اما نمی‌توانستند نرم‌افزاری را توسعه دهند که آنها را بدون هماهنگی با Unisys بسازد.
اولین پیش نویس PNG در 4 ژانویه 1995 صادر شد و در عرض یک هفته، بیشتر ویژگی های اصلی PNG پیشنهاد و پذیرفته شد. طی سه هفته بعد، این گروه هفت پیش نویس مهم تهیه کرد.
تا اوایل اسفند 95 تمامی مشخصات موجود بود و پذیرفته شد. در اکتبر 1996، اولین نسخه از مشخصات PNG به عنوان توصیه W3C صادر شد. نسخه های اضافی در سال های 1998، 1999 و 2003 منتشر شد، زمانی که به یک استاندارد بین المللی تبدیل شد.

فرمت فایل PNG

فرمت فایل PNG

فرمت PNG شامل این ویژگی ها است:

 • نه تنها می‌توان یک رنگ را شفاف کرد، بلکه می‌توان درجه شفافیت را که Opacity نامیده می‌شود، کنترل کرد.
 • از درهم آمیختگی تصویر پشتیبانی می کند و سریعتر از فرمت GIF درهم می رود.
 • تصحیح گاما امکان تنظیم روشنایی رنگ تصویر مورد نیاز تولیدکنندگان نمایشگر خاص را فراهم می کند.
 • تصاویر را می توان با استفاده از  رنگ واقعی و همچنین در قالب  های پالت  و مقیاس خاکستری ارائه شده توسط GIF ذخیره کرد.

نحوه باز کردن، ویرایش و تبدیل یک PNG

نحوه باز کردن، ویرایش و تبدیل یک PNG

در این قسمت نحوه باز ویرایش و تبدیل پی ان جی توضیح داده شده است:

نحوه باز کردن فایل های PNG

باز کردن یک فایل PNG ساده است. برای باز کردن یک فایل PNG در مایکروسافت ویندوز یا مک، به برنامه ای نیاز دارید که از فرمت PNG پشتیبانی کند. اما اکثر مرورگرهای وب از فایل‌های PNG پشتیبانی می‌کنند، بنابراین معمولاً می‌توانید آنها را با کلیک کردن روی تصویر باز کنید. در عوض، می‌توانید از برنامه‌هایی که با سیستم‌عامل شما ارائه می‌شوند، مانند Apple Preview استفاده کنید.

چگونه یک فایل PNG را ویرایش کنیم

اگر نیاز به ویرایش یک فایل PNG دارید، به یک برنامه ویرایش تصویر مانند ادوبی فتوشاپ ، GIMP یا Paint.NET نیاز دارید . همچنین می توانید یک فایل PNG را به صورت آنلاین با استفاده از یک ویرایشگر تصویر مانند Pixlr ویرایش کنید.

نحوه تبدیل PNG

اگر نیاز به تبدیل یک فایل PNG به فرمت دیگری مانند JPG، BMP یا PDF دارید، می توانید از یک مبدل آنلاین مانند Zamzar یا FileZigzag استفاده کنید. شما همچنین می توانید یک فایل PNG را با استفاده از یک برنامه ویرایش تصویر مانند فتوشاپ تبدیل کنید.

تفاوت فایل JPEG و PNG

تفاوت فایل JPEG و PNG

JPEG و PNG دو فرمت فایل تصویری رایج در وب هستند، اما تفاوت هایی بین آنها وجود دارد.

JPEG (گروه مشترک کارشناسان عکاسی) در سال 1986 ایجاد شد. این فرمت تصویر فضای ذخیره سازی بسیار کمی را اشغال می کند و به سرعت آپلود یا دانلود می شود. JPEG ها می توانند میلیون ها رنگ را نمایش دهند، بنابراین برای تصاویر واقعی مانند عکس ها عالی هستند. آنها به خوبی در وب سایت ها کار می کنند و برای ارسال در رسانه های اجتماعی ایده آل هستند .

از آنجایی که JPEG “از دست رفته” است – به این معنی که وقتی داده ها فشرده می شوند، اطلاعات غیر ضروری (زائد) به طور دائم از فایل حذف می شوند – وقتی یک فایل به JPEG تبدیل می شود، برخی از کیفیت ها از بین می رود یا به خطر می افتد.

JPEG فرمت فایل پیش‌فرض برای آپلود تصاویر در وب است، مگر اینکه متنی در آنها وجود داشته باشد، نیاز به شفافیت داشته باشد، متحرک باشد یا از تغییرات رنگ مانند آرم یا نمادها بهره مند شود.

با این حال، JPEG برای تصاویری که داده های رنگی بسیار کمی دارند، مانند اسکرین شات های رابط و دیگر گرافیک های ساده تولید شده توسط کامپیوتر، مناسب نیستند.

مزیت اصلی PNG نسبت به JPEG این است که فشرده سازی بدون تلفات است ، به این معنی که هر بار که فایل باز می شود و دوباره ذخیره می شود، کیفیتی از دست نمی رود. PNG همچنین برای تصاویر دقیق و با کنتراست بالا خوب است. در نتیجه، PNG معمولاً فرمت فایل پیش‌فرض برای اسکرین‌شات‌ها است، زیرا به جای فشرده‌سازی گروه‌هایی از پیکسل‌ها با هم، نمایش پیکسل به پیکسل تقریباً عالی از صفحه نمایش را ارائه می‌دهد.

یکی دیگر از ویژگی های کلیدی PNG این است که از شفافیت پشتیبانی می کند. با مقیاس خاکستری و رنگ و تصاویر، پیکسل‌ها در فایل‌های PNG می‌توانند شفاف باشند و به کاربران امکان می‌دهند تصاویری ایجاد کنند که به طور مرتب با محتوای یک وب‌سایت یا تصویر همپوشانی داشته باشند.

موارد استفاده از PNG

تفاوت فایل JPEG و PNG

PNG را می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • عکس های گرافیکی مانند طراحی، تصاویر 
 • عکس یا اسکن متن، مانند نامه های دست نویس یا مقالات روزنامه.
 • نمودارها، آرم ها، نمودارها، پلان های معماری و نقشه ها.
 • هر چیزی که دارای متن باشد، مانند طرح‌بندی صفحه‌ای که در فتوشاپ یا ایندیزاین ساخته شده و سپس به‌عنوان تصویر ذخیره می‌شود.

مزایای PNG

مزایای PNG

مزایای فرمت PNG عبارتند از:

 • فشرده سازی بدون اتلاف — جزئیات و کیفیت را پس از فشرده سازی تصویر از دست نمی دهد.
 • پشتیبانی از تعداد زیادی رنگ — فرمت برای انواع مختلف تصاویر دیجیتال از جمله عکس و گرافیک مناسب است.
 • پشتیبانی از شفافیت — از فشرده سازی تصاویر دیجیتال با مناطق شفاف پشتیبانی می کند.
 • ایده آل برای ویرایش تصاویر – فشرده سازی بدون از بین بردن جزئیات آن را برای ذخیره تصاویر دیجیتال و ویرایش آماده می کند.
 • لبه های تیز و رنگ های ثابت – ایده آل برای تصاویر حاوی متون، هنرهای خطی و گرافیک.

معایب فرمت PNG عبارتند از:

 • اندازه فایل بزرگتر — تصاویر دیجیتال را در اندازه فایل بزرگتر فشرده می کند.
 • برای گرافیک های چاپی با کیفیت حرفه ای ایده آل نیست – از فضاهای رنگی غیر RGB مانند CMYK (فیروزه ای، سرخابی، زرد و سیاه) پشتیبانی نمی کند.
 • از جاسازی ابرداده EXIF ​​که توسط اکثر دوربین های دیجیتال استفاده می شود پشتیبانی نمی کند .
 • به طور بومی از انیمیشن پشتیبانی نمی کند، اما پسوندهای غیر رسمی در دسترس هستند.

سوالات متداول درباره png پی ان جی

در این قسمت بعضی از سوالات مهم درباره فایل پی ان جی آورده شده است.

سوالات متداول درباره png پی ان جی

فرمت فایل PNG به طور گسترده در وب سایت ها برای نمایش تصاویر دیجیتال با کیفیت بالا استفاده می شود. PNG ها که برای فراتر از عملکرد فایل های GIF ایجاد شده اند، نه تنها فشرده سازی بدون تلفات را ارائه می دهند، بلکه پالت رنگی بسیار گسترده تر و روشن تری را نیز ارائه می دهند.

چگونه یک تصویر PNG بسازم؟

تصویر خود را در سایت سازنده PNG آنلاین آپلود کنید و آن را فورا دانلود کنید . یک تصویر را انتخاب کنید، آن را در ابزار حذف پس‌زمینه آپلود کنید و فایل PNG جدید شما آماده دانلود خواهد بود. تصویر PNG جدید خود را در تمام پلتفرم‌های اجتماعی خود منتشر کنید یا به ویرایش کامل آن در Adobe Express ادامه دهید.

آیا باید عکس ها را به صورت PNG ذخیره کنید؟

به طور کلی با JPEG فشرده سازی بهتری نسبت به PNG دریافت خواهید کرد، اما اگر کیفیت اولویت شماست، PNG بهتر است.

آیا کیفیت PNG بالاتر از PDF است؟

png برای تصاویر کوچک مناسب است . این همان چیزی است که همه نمادهای اندرویدی باید داشته باشند. PNG یک قالب بیت مپ است، PDF یک فرمت غنی تر است که ممکن است شامل داده های برداری (از جمله متن) باشد. 
جمع بندی

به طور خلاصه از نگاه لوگووین ، فایل های PNG یک فرمت تصویری همه کاره هستند که مزایای زیادی نسبت به فرمت های دیگر دارند. آنها کوچکتر از JPEG هستند، از شفافیت پشتیبانی می کنند و هنگام فشرده سازی کیفیت خود را از دست نمی دهند. آنها توسط تمام مرورگرهای مختلف پشتیبانی می شوند و می توان از آنها برای ذخیره تصاویر با کیفیت بالا استفاده کرد. با این حال، آنها از انیمیشن پشتیبانی نمی کنند و ممکن است ویرایش آنها دشوار باشد.

0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *