توصیف سرور و انواع مدل های آن

با توجه به گسترش کسب و کار ها، بسیاری از شرکت ها به دنبال استفاده از سرور های مختلف با منابع متفاوت و مرتبط هستند.

سرورها در اصل یک کانال ارتباطی در یک شبکه هستند که از نظر سخت افزاری بسیار قدرتمند هستند. سرورها به عنوان سیستم های سرویس استفاده می شوند و اغلب برای کنترل، مدیریت، استقرار و غیره استفاده می شوند.

از سرورها نیز می توان برای میزبانی یک یا چند سایت به نام وب سرور استفاده کرد. سرورها معمولا در مکانی به نام مرکز داده ذخیره می شوند که خیلی سریع از طریق یک IP اختصاصی به اینترنت متصل می شوند.

اگر سرور توسط نرم افزار خاصی به چند بخش تقسیم شود، به هر پارتیشن سرور مجازی می گویند. به طور کلی بسته به نیاز افراد باید سرور بخرید.

زیرا زمانی که یک سرور به عنوان یک کل و یک واحد در نظر گرفته شود، سرور اختصاصی نامیده می شود.

سرور 

سرور چیست؟

سرور سیستمی است که به یک کامپیوتر متصل می شود و شامل یک یا چند وب سایت است. سرورها می خواهند سایت خود را در دسترس عموم قرار دهند تا بتوانند به شبکه جهانی وب متصل شوند.

برای این کار باید تنظیمات خاصی را طی کنند. اول از همه، سرور باید نام مختص به خود را داشته باشد تا از سایر سرورها در شبکه های جهانی متمایز شود.

مثل دنیای واقعی که هرکسی اسمی دارد و می توان آن را از بقیه افراد تشخیص داد. در ادامه این مقاله از تیم لوگووین به بررسی سرور و انواع آن می پردازیم تا بتوانید بهترین سرور را برای سایت خود خریداری کنید.

سرور چگونه کار می کند؟

سرور چگونه کار می کند؟

سرورها مجموعه ای از رایانه ها هستند که وظیفه انتقال داده ها از رایانه به شبکه جهانی وب (اینترنت) یا یک شبکه داخلی را بر عهده دارند. وظیفه اصلی سرور تبادل منابع اطلاعاتی است.

یک کامپیوتر سرور نیز می تواند برنامه های خود را به خوبی مدیریت کند. این وظیفه می تواند بخشی از یک عملیات متقابل یا یک قابلیت فنی ساده باشد.

سرورها اغلب اطلاعات را ارائه می دهند. برای مثال وب سرورها صفحات وب را به کاربران نمایش می دهند یا به درخواست های آنها پاسخ می دهند.

به طور معمول، سرور برنامه ها یا دستگاه های دیگر را به عنوان کاربر اجرا می کند. این ساختار مدل کلاینت-سرور نامیده می شود که در آن یک محاسبات سراسری در چندین فرآیند یا سیستم توزیع می شود.

سرورها چندین عملیات را انجام می دهند، مانند به اشتراک گذاری داده ها یا منابع بین چندین کاربر یا انجام محاسبات برای یک کاربر واحد که سرویس نامیده می شود.

یک سرور می تواند به چندین کاربر سرویس ارائه دهد و یک کاربر می تواند از چندین سرور به تنهایی استفاده کند.

انواع مختلف سرور

سرورها انواع مختلفی دارند. که با توجه به هدفی که دنبال می کنند، طبقه بندی می شوند. حالا به قسمتی می رسیم که در مورد حد وسط صحبت می کنیم.

سرور ها به چند دسته تقسیم می شوند: سرور اشتراکی، سرور مجازی و سرور اختصاصی که روش های مختلفی برای تخصیص منابع خود دارند.

1. اشتراکی

سرور اشتراکی

سرورهای اشتراکی منابع اختصاصی ندارند و دارای محدودیت های سخت افزاری هستند. در واقع ممکن است چندین سایت یا هاست روی یک سرور وجود داشته باشد و مشکل سایت ها روی سایت های دیگر تاثیر بگذارد.

این سرورها با کاربران به اشتراک گذاشته می شوند. معایب سرور اشتراکی شامل منابع محدود و امنیت پایین است. همچنین وجود محدودیت در نسخه و نرم افزار سرور، این نوع سرور را برای شرکت ها و سازمان های بزرگ نامناسب می کند.

این نوع سرورها زمانی پیشنهاد می شوند که شرکت در مراحل اولیه خود است و در هزینه ها صرفه جویی می کند.

سرورهای اشتراکی برای استارت آپ هایی مانند فروشگاه های اینترنتی کوچک و به طور کلی شرکت های کم تردد توصیه می شود که به دنبال داشتن تنها یک ویترین مجازی به عنوان اطلاعات در مقیاس محدود هستند.

2. اختصاصی

سرور اختصاصی

در یک سرور اختصاصی یا Dedicated server، منابع به طور کامل به وب سایت میزبانی شده در سرور اختصاص داده می شود.

سرورهای اختصاصی در دو نوع اصلی سرور اختصاصی مجازی و سرور اختصاصی ارائه می شوند که با توجه به نیاز وب سایت از نظر کارایی، ظرفیت سخت افزاری، هزینه و … توسط کاربران انتخاب خواهند شد.

اگر منابع وب سایت شما در حال اتمام است و پیشنهاد سرور اختصاصی از هاست خود دریافت می کنید، این سوال پیش می آید که تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی چیست؟ کدام یک برای میزبانی سایت من مناسب تر است؟

کاربردهای سرور اختصاصی

سرورهای اختصاصی به دلیل کاربردهایی که دارند در بین شرکت های بزرگ برای راه اندازی کسب و کار آنلاین بسیار محبوب هستند. برخی از کاربردهای این مدل سرور عبارتند از:

 • به اصطلاح وب سرور برای میزبانی سایت ها
 • برای سرورهای بازی و خدمات فایروال سخت افزاری
 • به عنوان میزبان نرم افزارهای حسابداری و مدیریت CRM سازمان ها و پورتال های داخلی
 • برای سرورهای پست الکترونیکی با تعداد تراکنش های ایمیل بالا مانند Exghange
 • برای سایت هایی با ترافیک بالا و بالا برای میزبانی بهتر و سرعت دانلود بالاتر
 • سروری برای اشتراک‌گذاری ویدیوها، فیلم‌ها یا سایت‌ها برای اشتراک‌گذاری آنلاین ویدیوها فراهم کنید
 • سرور اختصاصی سایت های شرکتی، دولتی و نیمه دولتی برای میزبانی اطلاعات مهم و پایگاه های داده بزرگ
 • برای پردازش های سنگین و نیاز به یک پردازنده قدرتمند، مانند فروشگاه های آنلاین محبوب یا آژانس های مسافرتی با رزرو آنلاین بلیط
 • ارائه یک سرور اختصاصی برای پیکربندی پلت فرم رایانش ابری (Cloud Computing)

3. مجازی

سرور مجازی

Virtual Private Server (VPS) به معنای سرور اختصاصی مجازی است. سرور مجازی بخشی از یک سرور اختصاصی کامل است. این کار از طریق مجازی سازی انجام می شود.

بنابراین، سرور به چندین بخش تقسیم می شود که برای اهداف مختلف استفاده می شود. با توجه به اینکه منابع یک سرور کامل به چند قسمت تقسیم می شود، اغلب با شرایط یکسان، هزینه خرید سرور مجازی کمتر از سرور اختصاصی است.

کاربردهای سرور مجازی

سرور مجازی کاربردهای زیادی دارد و می توان چندین بار از آن استفاده کرد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • میزبانی وب سایت با مصرف نسبتاً بالا یا تعدادی سایت با مصرف متوسط.
 • استفاده از سرور مجازی برای خدمات وب مانند سرور پست الکترونیکی، سرور پایگاه داده و …
 • نظارت یا بهبود عملکرد سیستم.
 • به عنوان یک اتصال ثانویه و عامل رمزگذاری داده ها.
 • استفاده از خدمات سایت هایی که ایران را تحریم کرده اند. البته اگر IP خارج از کشور باشد.
 • برای انجام کارهایی که نیاز به اینترنت پرسرعت با ترافیک بالا دارند.
 • و ده ها مورد دیگر…

4. ابری

سرور ابری

سرور ابری یا Cloud server در رایانش ابری ایجاد می شود و می توان گفت سرورهای ابری همان سرورهای اختصاصی مجازی هستند که در زیرساخت ابری قرار دارند اما در محیط رایانش ابری ارائه می شوند.

کاربران سرویس های ابری به جای خرید یا اجاره سرورهای فیزیکی، فضای سرور مجازی ابری را اجاره می کنند. هزینه چنین خدماتی معمولا بر اساس زمان و ظرفیت ارائه شده به کاربران در هر زمان پرداخت می شود.

به یک معنا، سرورهای ابری مانند سرورهای فیزیکی کار می کنند، اما با مزایا و کاربردهای متفاوت.

در یک سرور ابری، هر زمان که به آن نیاز داشته باشید، به اندازه نیاز دسترسی خواهید داشت و در نهایت فقط برای آنچه مصرف می کنید هزینه می پردازید.

مزایای سرور ابری

 • انعطاف پذیری و مقیاس پذیری؛ در صورت نیاز منابع بیشتری در دسترس خواهد بود.
 • نصب آسان؛ سرورهای ابری نیازی به نصب اولیه خاصی ندارند.
 • قابل اعتماد؛ با توجه به تعداد سرورهای موجود، اگر برخی از سرورها مشکل داشته باشند، منابع تغییر می کند تا این خاموشی ها بر روی کاربران تاثیری نداشته باشد.
 • قیمت مناسب؛ زمانی که به آن نیاز دارید در دسترس است، کاربران فقط زمانی پرداخت می کنند که از منابع استفاده کنند.

5. سرور VDS

سرور VDS

یک مقیاس بزرگتر با منابع اختصاصی بیشتر، یک سرویس مشترک ارائه شده توسط “مجازی سازها” است که منابع سرور اختصاصی را در چندین ماشین به اشتراک می گذارند.

با توجه به منابع تخصیص یافته به این ماشین ها، تعداد وب سایت های ایجاد شده بر روی سرور میزبان کمتر از تعداد وب سایت های سرور اشتراکی خواهد بود.

6. وب سرور

وب سرور

وب سرور رایانه ای است که به درخواست های صفحات یا فایل های HTML پاسخ می دهد.

در واقع مرورگر وب کاربری است که فایل های HTML را از سرور وب درخواست می کند.

یک وب سرور از دو بخش تشکیل شده است: یکی سرور فیزیکی (یا مجازی) که میزبان نرم افزار است و دیگری نرم افزاری است که محتوای سایت را در اختیار کاربران قرار می دهد.

استفاده از نوع خاصی از سرور فیزیکی / مجازی نوع نرم افزار وب سرور را تعیین می کند.

در بیشتر موارد، زمانی که روی پلتفرم ویندوز هستید از وب سرور IIS استفاده می کنید و اگر در یکی از توزیع های لینوکس هستید، از وب سرور Apache یا آپاچی و NGINX یا LiteSpeed ​​استفاده می کنید.

7. سرور اپلیکیشن

یک سرور اپلیکیشن کامپیوتری در یک شبکه توزیع شده است که منطق تجاری را برای یک اپلیکیشن کاربردی فراهم می کند.

در واقع یک اپلیکیشن سرور بستری را برای توسعه اپلیکیشن های تحت وب و همچنین ایجاد زیرساخت مناسب برای اجرای اپلیکیشن ها فراهم می کند.

زیرساخت سرور برنامه در سطح مدل سرویس عمل می کند. این سرور اجزای مختلفی را فراهم می کند که توسعه دهنده نرم افزار می تواند از طریق API به آنها دسترسی داشته باشد.

عملکرد اصلی اپلیکیشن سرور پشتیبانی از طراحی صفحه وب پویا است.

8. سرور پایگاه داده

سرور پایگاه داده

سرور پایگاه داده سروری است که برای ذخیره، بازیابی و مدیریت داده ها استفاده می شود. عملکرد سرور پایگاه داده مدیریت به روز رسانی داده ها، دسترسی همزمان کاربر و امنیت داده ها است.

اغلب از سرورهای پایگاه داده برای ذخیره اطلاعات شرکت استفاده می شود. محبوب ترین سرورهای پایگاه داده سازمانی:

Oracle، SQL Server، DB2، MYSQL، Sybase

در این بین سرور مایکروسافت MYSQL یکی از محبوب ترین سرورهای پایگاه داده در میزبانی وب است. دلیل محبوبیت این سرور علاوه بر متن باز بودن، ادغام آسان آن با سایر سرویس های مایکروسافت است.

9. سرور پروکسی

سرور پروکسی

سرورهای پروکسی درخواست های رایانه های مشتری را که می خواهند از منابع سرور دیگر در اینترنت استفاده کنند، مدیریت می کنند.

کامپیوتر مشتری به سرور پروکسی متصل می شود، نوع سرویس (فایل، صفحه وب، اتصال ایمن) را درخواست می کند، سپس سرور پروکسی درخواست را برای ساده کردن استفاده از داده ارزیابی می کند.

سرورهای پروکسی برای ارائه محتوای آنلاین به عنوان سرورهای پروکسی وب تکامل یافته اند و همچنین به کاربران اجازه می دهند ناشناس بمانند.

10. میل سرور

میل سرور

میل سرور نرم افزاری است که به عنوان یک شبکه کامپیوتری عمل می کند و وظیفه اصلی آن تبادل ایمیل است.

در واقع میل سرور دارای ویژگی ها و خدمات خاصی است که برای ارسال نامه از یک سرور به سایت ها و ایمیل های دیگر استفاده می شود و ما از این فرآیند برای ارسال اطلاعات با فشار یک دکمه استفاده می کنیم.

سرور پست الکترونیکی برنامه ای است که از کاربران محلی (افراد با دامنه های مشابه) و فرستنده های راه دور ایمیل دریافت می کند و ایمیل های خروجی را ارسال می کند.

سوالات متداول

تفاوت بین سرور مجازی و سرور اشتراکی و سرور اختصاصی چیست؟

سرور مجازی از نظر فنی ترکیبی از سرورهای اشتراکی و اختصاصی است. در یک سرور اختصاصی، شما یک سرور کامل را اجاره می‌کنید که می‌تواند برای شرکت شما هزینه زیادی داشته باشد.

در سرور اشتراکی نیز بخشی از سرور را اجاره می کنید و منابع آن را با سایر کاربران به اشتراک می گذارید. سرور اشتراکی بهترین گزینه برای مبتدیان است، زیرا هزینه کمتری دارد و نیاز به مدیریت زیادی ندارد.

یک سرور مجازی از یک سرور واحد استفاده می کند و آن سرور به محیط های مجازی مختلفی تقسیم می شود.

این با مدل اشتراکی متفاوت است، زیرا در سرور اشتراکی شما حافظه و CPU محدودی دارید و باید برخی محدودیت های نرم افزاری را تحمل کنید.

VPS یا سرور مجازی امکانات اضافی در اختیار شما می گذارد.

مزاياي استفاده از سرور اختصاصي نسبت به سرور اشتراكي چیست؟

 • امنیت اطلاعات
 • افزایش سرعت ارتباط
 • دسترسی بهتر و سریعتر به سرور
 • تهیه تجهیزات مناسب با نیازهای کاربران
 • مدیریت سرور
 • سرعت CPU
 • پهنای باند بالا (به دلیل آمار بالای بازدیدکنندگان و دانلودها)
 • نرم افزارهای لازم (پایگاه داده، میل سرور، کنترل پنل و …) را نصب کنید.
 • دسترسی به KVM (این اختیاری است و نیاز به پرداخت دارد)
 • امکان راه اندازی مجدد سرور در هر زمان

آیا برای کار با سرور مجازی نیاز به تجربه و دانش فنی دارم؟

خیر، با وجود اینکه شامل امکانات کامل تری مانند دسترسی Root و SSH می شود، شما فقط می توانید از کنترل پنل پلسک، پنل C استفاده کنید و مانند هاست به راحتی سایت خود را مدیریت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *