متن چیست؟

متن می تواند مخاطبان بی نهایت زمان و مکان داشته باشد، خیره کننده است. متن جادوی رسانه است.

متن مجموعه ای از حقایق است که به عنوان سیگنال استفاده می شود و در یک زمینه خاص انتخاب و قرار می گیرد تا معانی خاصی را به شنونده منتقل کند.

متن (به انگلیسی: Text) در فلسفه ادبیات نامه ای است که می تواند توسط تعداد نامحدودی از مخاطبان به گفتار زنده تبدیل شود.

بنابراین، متن گفتمانی است که توسط متن برقرار می شود و احساسات، عواطف، کنش ها، واکنش ها و هر معنای کاملی را که نویسنده در قالب خود به مخاطب القا می کند، بیان می کند.

متن

یکی از مفاهیمی که در رویکردها و جریان های نقد و نظریه ادبی به طور گسترده وجود دارد; «متن» و مفاهیم مرتبط و وابسته به آن هستند.

در تئوری ادبی، متن به هر چیزی که قابل خواندن است اشاره دارد. چه کتاب ادبی، چه دستور پخت و چه تبلیغات سطح شهر، طراحی لباس، نوع چیدمان صندلی ها در سخنرانی ها و امثال آن.

متن مجموعه ای منسجم از سیگنال هاست که نوعی پیام اطلاعاتی را منتقل می کند. این علائم قراردادی از نظر محتوای پیامی که منتقل می‌کنند در نظر گرفته می‌شوند، نه جنبه فیزیکی یا نقش میانجی‌شان.

برای نوشتن متن های زیبا باید از font استفاده کنید. می توانید از لیست فونت های سایت لوگووین برای برای جلوه دادن به متن های خود استفاده کنید.

خصوصیات متن

خصوصیات متن

واقعیت متن باید یا از طریق احساساتی مانند ادراک خطوط، اشکال، تصاویر و کنایه ها و یا از طریق بازنمایی های پدیدارشناختی مانند ادراک تصاویر ذهنی درک شود.

این حقایق حساس را باید به عنوان نشانه استفاده کرد، یعنی باید معنادار باشد. این سیگنال ها باید به گونه ای انتخاب و تنظیم شوند که رونوشت (نویسنده و …) بتواند معنای خاصی را در زمینه داده شده به شنونده منتقل کند.

متن محدود به متن نیست. بلکه می توان متن را بیان کرد، نوشت، عمل کرد یا فکر کرد. متن شامل هر کلمه و اثر هنری مانند نقاشی، فیلم و موسیقی است. به عبارت دیگر، هر اثری که برای مخاطب پیام دارد، در حیطه متن است و باید تفسیر شود.

برخی معنای متن را گسترش می دهند و متن را چیزهایی مانند نمادها، اسطوره های مذهبی و حتی رویا می نامند. پل ریکر حتی تاریخ را به مثابه یک متن می بیند، زیرا می توان رویدادهای گذشته را ساخت و برای آنها معانی ایجاد کرد.

متن محدود به کلمات نیست

متن محدود به کلمات نیست

متن به کلمات محدود نمی شود، بلکه می تواند به هر زمینه ای که تفسیر و فهم بر آن استوار است اشاره کند.

بنابراین، یک متن می تواند انواع مختلفی داشته باشد: متن کلامی، شامل گفتگوی شفاهی، گفتار، کتاب، نامه، شعر، متن موسیقی، متن تصویری، مانند نقاشی و عکس. یا حتی افکار ذهنی. به عنوان مثال، برنامه های رادیویی، مانند متون رادیویی، حاوی کلمات، موسیقی، آهنگ ها یا فیلم هستند.

کینوتکست متنی چند لایه است که از لایه‌های کلامی، تصویری (متحرک)، موسیقیایی و صوتی تشکیل شده است.

ناگفته نماند متون جدید کامپیوتری و دیجیتالی که در آن ها علاوه بر مشاهده مطالب نوشته شده، گرافیک (انیمیشن) یا فیلم های مختلف و همچنین صدا و موسیقی با گرافیک و رنگ های متفاوت را می یابیم.

ساختار متن

ساختار متن

متن دارای ساختاری متشکل از مقدمه، توسعه و نتیجه است.

  • مقدمه: بخشی از متن است که موضوع مورد بحث و مرتبط ترین جنبه های آن را ارائه می دهد. این یک پیوند به آنچه توسعه خواهد یافت است.
  • توسعه: متن اصلی متن است. در اینجا، اطلاعات مربوط به موضوع مشخص شده در مقدمه به طور واضح، دقیق، منظم و منسجم ارائه می شود.
  • نتیجه گیری: تجمیع و ارزیابی اطلاعات ارائه شده. ایده های اصلی موضوع به عنوان برجسته برجسته می شوند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *