هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

خیلی از افراد هنوزهم با شنیدن واژه هوش مصنوعی به ربات ها فکر می کنند و تصور می کنند که منظور از هوش مصنوعی همان ربات های بی احساسی هستند که برای انجام راحت تر کارها طراحی شده‌اند و قرار است در آینده جای انسان ها را بگیرند.

مسئول این نوع تفکر به احتمال زیاد فیلم های علمی و تخیلی است اما واقعیت با آنچه که تصور می شود تفاوت دارد.
هوش مصنوعی به انگلیسی Artificial intelligence که به طور مخفف آن را AI نیز می‌نامند، در واقع تکنولوژی است که به نحوی قابلیت تفکر دارد.

البته این قابلیت تفکر با چیزی که ما به عنوان تفکر انسانی می‌شناسیم تا حد زیادی تفاوت دارد، اما در حقیقت سعی دارد تا از آن تقلید کند.

امروزه شاید هوش مصنوعی به آن شکلی که تصور می‌کنیم وجود نداشته باشد اما باز هم بسیاری از کارهایی که روزانه انجام می‌دهیم، مانند جستجوی اینترنت یا گشت و گذار در صفحات شبکه‌های اجتماعی و غیره، همه متاثر از هوش مصنوعی است و در حقیقت در این مواقع داریم از آن استفاده می‌کنیم.

انقدر این استفاده نا ملموس است و به آن عادت کرده ایم که در آن لحظه حس نمی‌کنیم که داریم از هوش مصنوعی استفاده می‌کنیم. دلیل اصلی آن این است که نمی‌دانیم هوش مصنوعی واقعا چیست و چه کارهایی انجام می‌دهد.

تاریخچه هوش مصنوعی

تاریخچه هوش مصنوعی به سال های جنگ جهانی دوم بر می‌گردد.

زمانی که نیروهای آلمانی برای رمز نگاری و ارسال ایمن پیام ها از ماشین enigma استفاده می کردند و دانشمند انگلیسی، آلن تورینگ در تلاش برای شکست این کدها برآمد.

تورینگ به همراه تیمش ماشین bombe را ساختند که enigma را رمز گشایی می کرد.

هر دو ماشین enigma و bombe پایه های یادگیری ماشینی (machine learning) هستند که یکی از شاخه های هوش مصنوعی یا همان Artificial intelligence می‌باشد.

تورینگ ماشینی را هوشمند می‌دانست که بدون اینکه به انسان حس صحبت با ماشین را بدهد، با او ارتباط برقرار کند و این مسئله پایه علم هوش مصنوعی است یعنی ساخت ماشینی که همانند انسان فکر، تصمیم گیری و عمل کند.

رفته رفته با پیشرفت فناوری و سایر سخت افزارهای مورد نیاز برای توسعه هوش مصنوعی، ابزار هوشمند و سرویس‌های هوشمندی به بازار عرضه شدند که از هوش مصنوعی در بسیاری از فرآیندهایشان استفاده می‌کردند.

بسیاری از سرویس‌های معروفی همانند موتورهای جستجو، ماهواره‌ها و غیره از هوش مصنوعی استفاده می‌کردند.

با معرفی گوشی‌های هوشمند و پس از آن گجت‌های هوشمند، هوش مصنوعی گام بلندی را برای ورود به زندگی انسان‌های پشت سر گذاشت.

از این زمان به بعد هوش مصنوعی برای انسان‌ها جلوه کاربردی تری پیدا کرد و انسان‌ها بیشتر با واژه هوش مصنوعی و کاربردهای آن آشنا شدند.

شاخه های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یک علم بسیار گسترده و پیچیده است که شاخه‌های متعددی دارد؛ شاخه های هوش مصنوعی عبارتند از:

• سیستم خبره (Experts Systems)

• رباتیک (Robotics)

• یادگیری ماشین (Machine Learning)

• شبکه عصبی (Neural Network)

• منطق فاری (Fuzzy Logic)

• پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing)

نوع اول: ماشین های انفعالی

نمونه این دسته deep blue است که یک برنامه شطرنج بود که در دهه ۱۹۹۰ توانست گری کاسپاروف، قهرمان شطرنج جهان را شکست دهد.

deep blue می توانست مهره های روی هر خانه شطرنج را شناسایی کند و حرکت های پیش رو را پیش بینی کند.

مشکل برنامه آن بود که نمی توانست تجربه های قبلی خود را به یاد بسپارد و از آن برای حرکت های آینده اش استفاده کند.

این برنامه هربار تمام حرکت های استراتژیک ممکن خود و رقیب را بررسی و آنالیز می کرد و بهترین آن ها را انتخاب می کرد.

این نوع از هوش مصنوعی و برنامه های این چنینی برای هدف های محدودی قابل استفاده هستند و نمی توانند به راحتی در موقعیت های دیگری کاربرد داشته باشند.

نوع دوم: حافظه محدود

این سیستم هوش مصنوعی برعکس قبلی می تواند از تجارب گذشته برای تصمیمات آینده اش استفاده کند.

برخی از کارکرد های تصمیم گیری در ماشین های خود ران از این نوع طراحی هستند. این نوع ماشین ها از مشاهداتشان برای تصمیماتی که در آینده ای نه چندان دور می خواهند بگیرند استفاده می کنند.

مثلا اینکه لاینی که در آن در حال رانندگی هستند را عوض کنند. البته این نوع مشاهدات و تجربیات به صورت همیشگی ذخیره نمی شوند.

نوع سوم: تئوری ذهن

این نوع از هوش مصنوعی هنوز وجود ندارد اما اساس این عبارت روانشناختی به تمامی اعتقادات و دانش ها، آرزوها و آمال و نیت هر فرد بر می گردد و تاثیری که هر کدام از آن ها بر تصمیم گیری یک فرد دارد.

این هوش مصنوعی قادر به درک و آنالیز این نوع از تصمیم گیری ها می باشد.

نوع چهارم: خود آگاهی

در این دسته سیستم هوش مصنوعی آگاهی از خود و هوشیاری وجود دارد. ماشین های دارای خود آگاهی می توانند بفهمند که در چه سطح و حالتی هستند و می توانند از اطلاعاتی که بدست می آورند احساسات دیگران را نتیجه گیری کنند.

البته این نوع از هوش مصنوعی نیز همانند مورد سوم هنوز وجود ندارد.

معرفی برترین مولدهای تصویر و هنر هوش مصنوعی

هوش مصنوعی نه تنها در حال تغییر حوزه هایی مانند کسب و کار، صنایع مختلف و بهداشت و سلامت است، بلکه در حال ایفای یک نقش بسیار مهم در دنیای هنر و تصویر است. این تکنولوژی‌ها و ابزارها معمولا به طور گسترده در اختیار همه است که کمک می کند یک نسل جدید از هنرمندان متولد شوند.

ما معمولا تصور می کنیم، یا از دیگران می شنویم، که هوش مصنوعی قرار است همه چیز را به شکل خودکار در بیاورد و جای همه انسان ها را در حوزه های صنعتی و هنری پر کند. اما در مورد هنر اینگونه نیست،

AI تنها یک وسیله برای هنرمندان است که با آن می توانند دنیاهای جدید از خلاقیت را گشت و گذار و کاوش کنند.

دنیایی را در نظر بگیرید که در آن هر چه را تصور کنید در جلوی چشمان شما ظاهر می شود، از یک آبشار بر روی کره ماه گرفته تا نابودی کره زمین و فرار انسان ها.

فقط کافیست تصورات خود را با جملات دقیق به این ابزارها بدهید تا تصویر مورد نظر خود را مشاهده کنید که به این تکنولوژی

text-to-image گفته می شود.

حال که کمی با این مسئله آشنا شدیم، به بررسی جدید ترین و قوی ترین ابزار های تولید هنر با استفاده از هوش مصنوعی می پردازیم.

• NightCafe

وبسایت NightCafe یکی از نام های بزرگ در دنیای تولید هنر است.

این سایت به داشتن الگوریتم ها و گزینه های بسیار متنوع برای کاربرانش معروف است، از جمله Stable Diffusion که از پرچم داران متن-باز این حوزه است، در عین حال کار با آن برای هنرمندان تازه کار بسیار ساده است و به راحتی با چم و خم آن آشنا می شوند.

این وبسایت از یک سیستم اعتبار استفاده می کند که باید خریداری شود، اما حساب های رایگان بدون اعتبار باقی نمی ماند و راه های مختلفی برای شارژ آن است، مانند وارد شدن به وبسایت به صورت روزانه یا رای دادن در مسابقاتی که برگزار می شود.

پس نگران رایگان نبودن آن نباشید و یه نگاهی به این مجموعه ابزار قدرتمند بیندازید.

• DALL-E 2

نمیتوان راجع به هوش مصنوعی حرف زد، اما اسمی از

OpenAI و شاهکار آن یعنی DALL-E 2 نبرد. با استفاده از دال ای، میتوان در عرض چند دقیقه تصاویر به شدت واقعی تولید کرد.

دال ای پتانسیل بسیاری از خود نشان می دهد، از این ابزار میتوان برای تصویرسازی، طراحی محصول و یا حتی تولید ایده های جدید برای کسب و کار استفاده کرد.

یکی از قابلیت های ارائه شده در دال ای

paintbrush است که این امکان را به کاربر میدهد تا جزییات دلخواهی به تصویر خود اضافه کند، این قابلیت و دیگر قابلیت های دال-ای این اجازه را میدهد تا تصاویر پیچیده با لایه های متفاوتی ایجاد کرد که هر کدام دلخواه کاربر و با ویژگی های مورد نظر اوست.

MidJourney

ابزاری که به سرعت بین کاربران محبوب شد، نه تنها به دلیل سرعت و قدرت بالای آن، بلکه به دلیل استایل هنری خاصی که به راحتی نمیتوان جای دیگری یافت. ناگفته نماند که MidJourney یک مسابقه هنری را نیز برنده شد که رقبای آن هنرمندان واقعی بودن. این برد اما خشم و احساسات بسیاری را برانگیخت، زیرا جسون آلن (Jason Allen) را یک هنرمند واقعی نمیدانستند، هر چند به اعتقاد خودش، هیچ قانونی نقص نشده بود.

اگر می خواهید قدرت هنری MidJourney را محک بزنید، باید وارد سرور Discord مربوط به آن شوید و با ربات موجود در آن سرور کار کنید، متاسفانه باید بگوییم که هر کاربر به صورت رایگان تعداد محدودی تصویر می تواند تولید کند، اما تجربه آن خالی از لطف نیست.

آیا رباتیک همان هوش مصنوعی است؟

رباتیک در حقیقت حوزه ای از علم و تکنولوژی است که با ربات ها سر و کار دارد و به طور کلی می‌توان گفت ربات‌ها ماشین‌هایی هستند که برای انجام یک سری کارها به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک، از قبل برنامه ریزی شده‌اند.

رباتیک علمی است که با طراحی، ساخت و برنامه نویسی انواع ربات‌ها سر و کار دارد و تنها بخش کوچکی از زیر مجموعه آن است که به هوش مصنوعی مربوط می شود و با آن ادغام شده و تشکیل ربات های دارای هوش مصنوعی را می دهد.

هوش مصنوعی نیز زیر مجموعه‌ای از علوم کامپیوتر است که به تولید برنامه‌هایی می‌پردازد که وظایفی که نیاز به هوش انسانی دارد را انجام دهند. الگوریتم های هوش مصنوعی دارای یادگیری، درک، حل مسئله، درک زبان طبیعی و یا استدلال منطقی می باشند.

از هوش مصنوعی در دنیا کاربردهای متنوع و فراوانی دارد و این تکنولوژی در زمینه‌های مختلفی برای اتوماتیک کردن و یا هوشمند کردن فرآیندها استفاده می‌شود.

برای مثال موتور جستجوگر گوگل از هوش مصنوعی در جستجو ایش استفاده می‌کند تا بهترین و نزدیک‌ترین نتیجه به آن چه که کاربر می‌خواهد را پیدا کند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی تنها به منظور کنترل ربات‌ها ساخته نشده‌اند.

در واقع زمانی که از هوش مصنوعی برای کنترل یک ربات استفاده می‌کنیم، در حقیقت این هوش مصنوعی تنها یک بخشی از سیستم رباتیکی بزرگتری است که این سیستم بزرگ‌تر خود شامل سنسورها، فعال کننده‌ها و برنامه نویسی‌هایی است که هوش مصنوعی در آن دخیل نمی‌باشد.

هوش مصنوعی و رباتیک دو علم کاملا جدا از هم هستند و اصلا به یکدیگر شباهتی ندارند و تنها در برخی از بخش‌ها به منظور هوشمند شدن ربات‌ها از هوش مصنوعی استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری

هوش مصنوعی منحصر به کارآمدی و ساده‌سازی کارهای سخت نیست.

به لطف یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق، برنامه‌های هوش مصنوعی می‌توانند از نتایج داده‌ها در زمان واقعی آموزش ببینید، اطلاعات جدید را از منابع مختلف تجزیه‌وتحلیل کنند و بر اساس آن با سطح دقت بالایی که برای کسب‌وکارها ارزشمند است، سازگار شوند.

این توانایی برای خودآموزی و بهینه‌سازی خود به این معنی است که هوش مصنوعی در آینده برای کسب‌وکارها مزایای با ارزشی می‌آفریند.

به‌این‌ترتیب، هوش مصنوعی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا بتوانند با سرعت بالا و جریانی منظم، نوآوری و مزیت‌های رقابتی خود را گفته کنند.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که اگر سازمان‌ها، دولت‌ها و کسب‌وکارها تا پنج سال آینده فناوری‌های خود را در زمینه هوش مصنوعی افزایش ندهند در خطر جدی قرار می‌گیرند.

سوالات متداول

چرا رشد هوش مصنوعی اهمیت دارد؟

به دلیل تکثیر داده‌ها و بلوغ سایر نوآوری‌ها در پردازش ابری و قدرت محاسباتی، پذیرش هوش مصنوعی سریع‌تر از همیشه در حال رشد است. شرکت‌ها اکنون به حجم بی‌سابقه‌ای از داده‌ها، از جمله داده‌های تاریکی که تا به حال حتی متوجه نشده بودند، دسترسی دارند. این گنجینه‌ها موهبتی برای رشد هوش مصنوعی هستند.

آیا ربات‌ها نمونه‌‌های اصلی هوش مصنوعی هستند؟

ربات‌ها فقط یکی از شاخه‌های هوش مصنوعی هستند و صرفاً یک بعد از آن به نمایش می‌گذارند. در حالی‌که هوش مصنوعی مفهومی بسیار گسترده‌تر و کاربردی‌تر از ربات‌ها را در بر می‌گیرد.

بارز‌ترین نمونه‌های هوش مصنوعی در عصر حاضر کدامند؟

الگوریتم‌های هوش مصنوعی گوگل در تشخیص آن‌چه که کاربر از آن می‌خواهد و همچنین سیستم‌های تشحیص علایق کاربران در شبکه‌های اجتماعی از جمله بارزترین نمونه‌های هوش مصنوعی در زندگی روزمره هستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *