نقاشی دیجیتال

نقاشی دیجیتال شاخه ای جدید از هنر است که در آن شاخه های مختلف نقاشی و تکنیک های سنتی آن مانند نقاشی رنگ روغن، آبرنگ و … با استفاده از ابزارهای دیجیتال موجود در رایانه اجرا و ترسیم می شود.

در این راستا از رایانه، تبلت های گرافیکی، براش های گرافیکی و نرم افزارهای مخصوص استفاده می شود. به یک معنا، نقاشی دیجیتال را می توان به عنوان یک نقطه مدرن در مقابل نقاشی سنتی دید.

هنگام تعریف نقاشی دیجیتال نمی توان نقش صنایع دستی را به طور کامل نادیده گرفت. از همان تکنیک ها و ایده هایی که در نقاشی دستی اجرا می شد، در هنر دیجیتال نیز استفاده می شود. تفاوت این است که ابزارهای مورد استفاده در اینجا ابزار دیجیتال هستند نه ابزار دستی.

نقاشی دیجیتال

ماهیت نقاشی دیجیتال

نقاشی دیجیتال، از جمله شاخه های مختلف نقاشی با استفاده از ابزار دیجیتال، با توسعه مستمر نرم افزارها و سخت افزارهای گرافیکی، در دهه های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. بنابراین می توان گفت که ماهیت این منطقه با نرم افزار و سخت افزار گرافیکی در هم آمیخته است.

بسیاری از شرکت‌هایی که در زمینه فناوری مدرن فعالیت می‌کنند و برنامه‌ها و فناوری‌های گرافیکی زیادی در این زمینه ارائه می‌کنند، مانند Adobe به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در دنیای هنرهای دیجیتال، دائماً در حال بهبود عملکرد و ارتقاء امکانات خود هستند.

ابزارهای نقاشی دیجیتال

ابزارهای نقاشی دیجیتال

ابزار و فنون در این زمینه با توجه به ماهیت آن تعیین می شود. مهم ترین نکته در این زمینه تبلتی حرفه ای و خاص است که کیفیت و حساسیت قابل قبولی دارد. در مجموع این تبلت ها گرافیک قابل قبولی دارند و برای نقاشی دیجیتال مناسب هستند.

در مجموع در این زمینه از سه نوع تبلت بیشتر استفاده می شود. گرافیک تبلت ها، تبلت هایی با صفحه نمایش حرفه ای و تبلت هایی با نام All in one که تمامی امکانات را یکجا ارائه می کنند. البته با توجه به بودجه ای که در این زمینه در نظر گرفته شده، مدل های مختلفی از آنها موجود است.

تبلت (مانیتور یا صفحه لمسی)

در این سبک نقاشی برای اینکه بتوانید در کار خود ظرافت بیشتری نشان دهید از تبلت ها و صفحه نمایش های با حساسیت بالا استفاده کنید تا آنچه را که می خواهید در نقاشی خود به خوبی انجام دهید.

اما بسیاری از هنرمندان در این سبک نقاشی به جای خودکار و تبلت از موس و مانیتور استفاده می کنند.

اگرچه افرادی که با این ابزار کار می کنند به راحتی می توانند صدف بسازند، اما افراد مبتدی برای دستیابی به این مهارت باید تمرینات زیادی انجام دهند.

بسیاری از هنرمندان فعال این سبک، طرح اصلی را روی کاغذ در مقابل تصویر دیجیتال می کشند و سپس به صورت دیجیتالی طرح مورد نظر را می کشند.

قلم نوری

قلم نوری

علاوه بر تبلت حرفه ای به یک قلم نوری سبک وزن با کیفیت و حرفه ای نیز برای ترسیم پروژه های خود نیاز دارد. در نهایت نرم افزار مورد استفاده برای نقاشی دیجیتال یکی از ابزارهای مورد نیاز برای این کار است.

در انتخاب این ابزارها به خصوص لپ تاپ یا تبلت باید به این نکته توجه کرد که دستگاه باید از قابلیت های گرافیکی بسیار باکیفیتی برخوردار باشد.

چون می خواهید از نرم افزارهای تخصصی با گرافیک بالا برای نقاشی دیجیتال استفاده کنید، در حین کار نباید سرعت دستگاه کاهش یابد.

مزایای نقاشی دیجیتال

مزایای نقاشی دیجیتال

با وجود محبوبیت و جذابیت بسیار زیاد نقاشی سنتی، روش ها و تکنیک های نقاشی دیجیتال دارای مزایایی است که اخیراً باعث افزایش علاقه مندان به این رشته شده است. برخی از این مزایا عبارتند از:

  • از آنجایی که نقاشی دیجیتال قابل چاپ است، می توان آن را بر روی انواع محصولات چاپ کرد و باعث جذابیت آن می شود.
  • در نقاشی دیجیتال، می‌توانید نقاشی‌ هایی با کیفیت بسیار بالا را که ماندگاری طولانی‌تری روی بوم‌های بسیار بزرگ دارند، بدون افت کیفیت در طول زمان چاپ کنید.
  • نقاشی دیجیتال یک تجربه نامحدود و بی پایان از نقاشی است. شما به راحتی می توانید رنگ ها، خطوط، اشیا و اشکال موجود در برنامه را تغییر دهید و با کمی تغییر جزییات طراحی، ایده های جدیدی به دست آورید.
  • ایرادات رنگ بدون نیاز به زمان زیاد و هزینه های اضافی به راحتی برطرف می شود و در صورت عدم رضایت از نتیجه نهایی می توانید تغییرات لازم را انجام دهید.
  • شما نیازی به خرید مداوم ابزار و مواد نقاشی ندارید.
  • شما می توانید بدون هیچ زحمتی در هر زمان و هر مکانی نقاشی بکشید.

اگرچه این مزیت این روش تلقی می شود، اما ممکن است لزوماً از روش های سنتی رنگ آمیزی پیشی نگیرد. هر کدام مزایای خود را دارند و در نهایت یک اثر هنری به دست می آید که از ذهن خلاق نشات می گیرد.

اهمیت نقاشی دیجیتال

اهمیت نقاشی دیجیتال

با توجه به اینکه نقاشی روی بوم و کاغذ هنوز طرفداران و علاقه مندان خود را دارد، با پیشرفت تکنولوژی و فراهم شدن محیط های دیجیتالی بسیاری به نقاشی دیجیتال روی آوردند و به لطف رابط کاربری نرم افزارهای طراحی، این سبک به سرعت مد شد.

در نقاشی دیجیتال محدودیتی در سبک نقاشی وجود ندارد و شما به راحتی می توانید هر سبکی را اعمال کنید.

سبک های نقاشی مانند سیاه قلم، آبرنگ، مداد، رنگ روغن و … سبک هایی هستند که به راحتی در نرم افزار دیجیتال قابل اجرا و ترسیم هستند.

با توجه به اینکه امروزه بسیاری از آثار به صورت دیجیتال و آنلاین اجرا می شوند. طراحی های دیجیتالی بسیار مهم شده اند.

به عنوان مثال، طراحی لوگو برای یک شرکت ممکن است ابتدا بر روی کاغذ ایجاد شود، اما فایل نهایی باید به عنوان یک فایل کامپیوتری طراحی شود.

علاوه بر این، ساخت انیمیشن، شخصیت ها و تصاویر در بازی های رایانه ای، گرافیک های متحرک و سایر گرافیک های دیجیتال، این سبک طراحی را مهم و مورد استقبال قرار داده است.

هنر عکاسی از قابلیت ها و کاربردهای نرم افزار نقاشی دیجیتال استفاده می کند. آشنایی با این نرم افزار به راحتی می تواند با پیاده سازی چندین ویژگی موجود در این نرم افزار یک تصویر چهره یا تصویر کلی جدید و زیبا ایجاد کند.

نرم افزارهای نقاشی دیجیتال

نرم افزارهای نقاشی دیجیتال

در این راستا می توانید از چندین برنامه حرفه ای استفاده کنید. هر کدام قابلیت ها و مزایای خود را دارند. در ابتدا باید توجه داشته باشید که کدام برنامه با دوره های آموزشی لوگووین همخوانی بیشتری دارد و شروع کار با آن آسانتر است.

به طور کلی می توانید از نرم افزارهای زیر استفاده کنید:

  • نرم افزار Adobe Photoshop یکی از معروف ترین و کاربردی ترین برنامه های گرافیکی در این زمینه است.
  • نرم افزار Clip Studio Paint نرم افزاری عالی با ابزارهای منحصربفرد است که می تواند گزینه ای عالی برای هنرمندان حرفه ای باشد.
  • SAI Paint Tool Program، این برنامه یکی از ساده ترین برنامه های طراحی است و کاربردهای زیادی دارد.
  • نرم افزار Corel Painter که یک برنامه تخصصی و پرکاربرد در زمینه نقاشی دیجیتال می باشد.

از برخی برنامه های دیگر در زمینه اتودزنی می توان استفاده کرد. برای مثال نرم افزار Corel Draw یکی از این برنامه هاست.

انتخاب نرم افزار باید بر اساس سطح مهارت فرد باشد. زیرا برخی از برنامه ها بیشتر برای مبتدیان و برخی برای حرفه ای ها ایده آل تر هستند.

اما یکی از رایج ترین برنامه ها از قدیم الایام تا به امروز فتوشاپ است که ابزارهای متنوعی را در اختیار کاربران قرار می دهد و موقعیت مکانی مناسبی برای کاربران دارد.

نقاشی دیجیتال با فتوشاپ

نقاشی دیجیتال با فتوشاپ

می توان گفت این نرم افزار ساده ترین و حرفه ای ترین نرم افزار نقاشی دیجیتال می باشد.

شما نیازی به صرف ساعت ها، روزها و ماه ها برای کاوش در فتوشاپ ندارید! شما می توانید فتوشاپ را در کمتر از یک ساعت یاد بگیرید.

فتوشاپ نرم افزاری برای چندین گروه مختلف مانند گرافیک، هنرمندان، عکاسان و غیره است. به همین دلیل است که برای شروع نیازی به دانستن تمام ابزارهای فتوشاپ ندارید.

برخی از ابزارها ممکن است هرگز توسط شما استفاده نشوند. بنابراین برای شروع نیازی به زور زدن ندارید.

می توانید با یادگیری چند ابزار مهم فتوشاپ در نقاشی دیجیتال شروع کنید.

تعداد ابزارهای مورد نیاز شما محدود است، بنابراین می توانید در عرض یک ساعت بر آنها مسلط شوید.

سوالات متداول

نقاشی دیجیتال را از کجا شروع کنیم؟

برای شروع، همانطور که گفته شد، باید ابزارهای لازم از جمله لپ تاپ یا تبلت و نرم افزارهای لازم را تهیه کنید. البته، لازم نیست با یک دستگاه حرفه ای شروع کنید. در ابتدا، ابزارهای میانی نیز می توانند به شما در شروع کار کمک کنند.

پس از آن باید نرم افزارهای مختلف را بشناسید و برنامه را در این زمینه انتخاب کنید تا با محیط کاربری آن بیشتر آشنا شوید.

چگونه یک نقاشی دیجیتال بکشیم؟

در صورت شرکت در دوره های تخصصی و حرفه ای نقاشی دیجیتال، آموزش های مختلفی را در این زمینه گذرانده اید. این آموزش ها شامل کار با نرم افزارهای گرافیکی و همچنین یادگیری اصول طراحی، استفاده از رنگ ها و سایه ها و طراحی اشیا، چهره ها و مناظر می باشد.

فرآیند شروع کار بسته به نحوه استفاده شما از فرآیند نقاشی دیجیتال و نوع ابزار متفاوت است. یکی از این روش ها که قبلا به اختصار به آن اشاره کردیم، استفاده از تبلت و قلم نوری مخصوص است.

در این صورت با انتخاب تبلت مناسب و قلم یا ماوس مخصوص آن و سپس نصب نرم افزار مرتبط با نقاشی دیجیتال، شروع به نقاشی کنید.

آیا با آموزش دوره های نقاشی دیجیتال می توان وارد بازار کار شد؟

با توجه به رشته های مختلف هنری، بسیاری از افراد پس از گذراندن دوره های تخصصی و همچنین تحصیل در حوزه فناوری و کارهای هنری به دنبال استفاده از آن به عنوان حرفه و ورود به بازار کار در این رشته تخصصی هستند.

در مورد رشته نقاشی دیجیتال باید گفت که از این طریق و پس از گذراندن دوره های آموزشی می توانید وارد دنیای حرفه ای آن شوید.

در این زمینه باید گفت که بازار کار در این رشته نیز مانند سایر هنرهای رایج مانند طراحی داخلی یا طراحی جواهرات یکی از مشاغل پردرآمد است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *