برنامه نویسی چیست؟
برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویسی کامپیوتر اساسی ترین مهارت در فناوری اطلاعات است و دلیل خوبی هم دارد. دانش برنامه نویسی هر نوآوری محاسباتی را که می بینیم تشکیل می دهد. بدون برنامه نویسی کامپیوتری، دنیایی که ما می شناسیم از کار می افتد. 

تقریباً تمام ابزارها و مؤسسات مدرن – از جمله تجارت جهانی، مالی، سیستم‌های اطلاعاتی و غیره – بر روی سیستم‌های رایانه‌ای ساخته شده‌اند. شما ممکن است خلاقانه ترین ایده اپلیکیشن در جهان را داشته باشید، اما این ایده تنها زمانی روشن می شود که فردی دانش برنامه نویسی کامپیوتر را برای تحقق آن داشته باشد.

برنامه نویسی کامپیوتر چیست؟

برنامه نویسی کامپیوتری هنر نوشتن دستورالعمل برای کامپیوتر است. این دستورالعمل ها “برنامه” نامیده می شوند.

همانطور که برای افراد عادی “هوشمند” به نظر می رسد، کامپیوترها به تنهایی نمی توانند کاری انجام دهند. هر کاری که کامپیوتر انجام می دهد نتیجه برنامه هایی است که افراد برای حل مشکلات، رفع نیازها یا دستیابی به اهداف توسعه می دهند.

برنامه نویسی چیست؟

برنامه کامپیوتری چیست؟

یک برنامه دنباله ای از دستورات است. هر دستور باعث می شود کامپیوتر یک عمل خاص را انجام دهد. هر عمل در یک کامپیوتر مجموعه ای دقیق از سیگنال های الکتریکی است. 

هنگامی که یک برنامه کامپیوتری درست باشد،دستورات کامپیوتر را وادار می کند آنچه را که برنامه نویس قصد دارد انجام دهد، کامپیوتر این کار را با موفقیت انجام دهد.

امروزه برنامه نویسان دستورالعمل های خود را با کد می نویسند که متنی است که با استفاده از قوانین یک زبان کامپیوتری خاص نوشته می شود. زبان های برنامه نویسی متعددی وجود دارد. 

برخی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی عبارتند از:

 • جاوا
 • جاوا اسکریپت
 • پایتون
 • C++ /C
 • سی شارپ
 • CSS
 • HTML
 • SQL

 اکثر حرفه ای ها در چند زبان برنامه نویسی تخصص دارند. اما درک زبان های برنامه نویسی در سطح بالا می تواند به متخصصان کمک کند تا اصول   بسیاری از زبان های دیگر را بیاموزند.

 هر زبان با گرفتن دستورالعمل های یک برنامه نویس و ترجمه آنها به کد باینری، دنباله ای از دستورالعمل های “روشن” و “خاموش” (یا “0” و “1”) کار می کند. تفاوت‌هایی در جزئیات وجود دارد، مانند نحو، روش‌هایی که کامپیوتر زبان را ترجمه می‌کند و موارد دیگر.

کاربردهای برنامه نویسی کامپیوتری

 زبان هایی که به عنوان یک برنامه نویس یاد خواهید گرفت به کاری که می خواهید انجام دهید بستگی دارد. مثلا: 

 • جاوا اسکریپت صفحات وب پاسخگوی کاربر را تقویت می کند.
 • SQL پیام ها را به یا از پایگاه های داده ارسال می کند.
 • C سیستم عامل هایی مانند ویندوز یا لینوکس را کد می کند.
 • پایتون برای یادگیری ماشین والگوریتم های هوش مصنوعی محبوب است.

 بسیاری از زبان ها کاربردهای متعددی دارند. برای مثال:

 • پایتون پردازش پیشرفته داده و ساختارهای داده را مدیریت می کند ، اما برنامه نویسان  از آن برای ایجاد برنامه های کاربردی وب استفاده می کنند. 
 • جاوا ، زبانی متفاوت از جاوا اسکریپت، سیستم عامل اندروید و همچنین بسیاری از برنامه های نرم افزاری تجاری را تقویت می کند.

 برنامه نویسان کامپیوتر چه می کنند؟

 • ایجاد کد جدید از ابتدا
 • ایجاد کدهای موجود برای ایجاد عملکرد جدید.
 • قبل از انتشار یک محصول، کد شخص دیگری را آزمایش کنید.
 • اشکال زدایی کد برای دستیابی به عملکرد دلخواه.

 هدف نهایی ایجاد یک برنامه کاربردی، صفحه وب ، یا قطعه ای از نرم افزار کامپیوتری است. اگر مشکلی پیش بیاید، برنامه نویس به دنبال خطا   (“اشکالات”) می گردد و راه حل مناسب را پیدا می کند.  

علوم کامپیوتر در مقابل برنامه نویسی کامپیوتر

یک سوال رایج این است: تفاوت بین علوم کامپیوتر و برنامه نویسی کامپیوتر چیست؟

برنامه نویسی کامپیوتری شامل ساختن چیزهایی با کد است. برنامه نویسی یک مهارت فنی عملی است که شامل طراحی، ایجاد و اصلاح کد برای حل مشکلات، ساخت برنامه ها و موارد دیگر می شود.

علوم کامپیوتر یک رشته نظری است که ریاضیات و سیستم های کامپیوتری را در بر می گیرد. دانشمندان کامپیوتر به جای ساختن برنامه های کاربردی، مسائل انتزاعی تری مانند الگوریتم ها (یافتن روش های سریع تر محاسبه اعداد)، مسائل نموداری و غیره را حل می کنند. دانشمندان کامپیوتر همچنین برنامه ریزان و طراحانی هستند که سیستم ها و نرم افزارهای کامپیوتری را مطالعه می کنند. آن‌ها اغلب ایده‌هایی برای چگونگی حل مشکلات با استفاده از رایانه‌هایی که برنامه‌نویسان بعداً در کار خود پیاده‌سازی می‌کنند، ایجاد می‌کنند.

یک قیاس: اگر برنامه نویسان سازنده دیجیتال هستند، پس دانشمندان کامپیوتر معماران دیجیتال هستند. وجود هر دو برای محصول نهایی ضروری هستند.

آیا برنامه نویسان کامپیوتر همان توسعه دهندگان نرم افزار هستند؟

توسعه‌دهندگان نرم‌افزار را می‌توان برنامه‌نویسان رایانه‌ای «ویژه دامنه» در نظر گرفت. آنها بیش از یک کد، به نرم افزارها و برنامه ها از منظر سطح بالا نگاه می کنند و عناصر فنی را طراحی می کنند که برای رسیدن به نتیجه نهایی با هم کار می کنند.

یک برنامه نویس کامپیوتر ممکن است یک کار را ، خودکار کند و یک اسکریپت ساده بنویسد و آن را یک روز صدا کند. با این حال، یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار مسئول ایجاد یک برنامه کامل است. آنها باید ویژگی‌های خاصی را بر اساس نیازهای کاربر انتخاب و پیاده‌سازی کنند و مدل‌هایی ایجاد کنند که تعیین کند برنامه به چه کدی نیاز دارد – توسعه‌دهندگان نرم‌افزار باید سؤالات طراحی پیچیده‌تری مانند استفاده از برنامه‌نویسی شی گرا، «برنامه‌نویسی کاربردی» را در نظر بگیرند.

همه برنامه نویسان کامپیوتر و توسعه دهندگان نرم افزار واجد شرایط نیستند، اما اکثر توسعه دهندگان نرم افزار مهارت های برنامه نویسی دارند. 

برنامه نویسی چیست؟

 

مزایای دانش برنامه نویسی کامپیوتر

فرصت های شغلی

اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) هر سال تا سال 2030، 9700 فرصت شغلی جدید در زمینه برنامه نویسی رایانه ای را پیش بینی می کند. مشاغل برنامه نویسی متوسط ​​دستمزد 89،190 دلار در سال را پرداخت می کنند که بیش از دو برابر میانگین ملی است.

کارآفرینی

از آنجایی که برنامه نویسی بخشی از هر نوآوری رایانه ای است، برنامه نویسی رایانه ای مهارت عالی برای کارآفرینان مشتاق فناوری است. با داشتن سابقه برنامه نویسی کامپیوتر می توانید:

 • توسعه و بازاریابی یک برنامه
 • یک آژانس توسعه اپلیکیشن راه اندازی کنید.
 • یک محصول Software-as-a-Service (یک نرم افزار مبتنی بر اشتراک مانند MailChimp یا Hulu) ایجاد کنید.
 • آموزش برنامه نویسی آنلاین
 • ایجاد بازی های ویدئویی با طراحی بازی و توسعه بازی .

اینها تنها تعدادی از گزینه های کسب و کار در دسترس برنامه نویسان باهوش هستند. اگر یک ایده فنی دارید، تنها چیزی که برای راه‌اندازی آن نیاز دارید مهارت‌های ذکر شده است.

گزینه های شغلی سودآور

برنامه نویسی کامپیوتری یک مهارت دروازه ای است که درها را به سایر مشاغل فنی باز می کند، از جمله:

 • مهندسی نرم افزار و توسعه ( 110,140 دلار در سال )
 • علم داده ( 126830 دلار در سال )
 • امنیت سایبری ( 103590 دلار در سال )
 • مدیریت و مدیریت پایگاه داده ( 98860 دلار در سال )

آموزش برنامه نویسی کامپیوتر یک پیش زمینه قوی برای هر یک از این زمینه ها است. حتی اگر مطمئن نیستید که به کدام سمت بروید، با برنامه نویسی شروع کنید و در زمان مناسب از آن جدا شوید.

 

برنامه نویسی چیست؟

شروع برنامه نویسی

برای سال ها، اکثر برنامه نویسان با مدرک لیسانس وارد نیروی کار شدند. امروزه راه‌های بیشتری برای ورود وجود دارد، از مدارک سنتی گرفته تا برنامه‌های گواهینامه و خودآموزی.

اگر می‌خواهید برنامه‌نویسی را بدون الزامات آموزشی عمومی یا دروس انتخابی مطالعه کنید، برنامه‌های کدنویسی به سبک بوت کمپ edX را در نظر بگیرید . این گزینه‌های متمرکز به شما این امکان را می‌دهند بسته به برنامه و اهداف حرفه‌ای‌تان به صورت پاره وقت یا تمام وقت نزدیک شوید.

برای یک بوت کمپ طولانی آماده نیستید؟ edX مجموعه ای از دوره های مستقل و برنامه های گواهی ارائه می دهد که بسیاری از آنها هیچ پیش نیازی ندارند. امروز دوره های برنامه نویسی کامپیوتر edX را بررسی کنید و اولین قدم خود را به دنیای کدنویسی بردارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *