برنامه نویسی 

برنامه‌نویسی یعنی نوشتن دستوراتی منطقی و پشت‌سر هم برای ماشین‌ها، در حقیقت هنگامی که فردی برنامه‌نویسی می‌کند دستورات به‌خصوصی را نوشته و کامپیوتر آن‌ها را اجرا می‌کند، در اینجا منظور از کامپیوتر هر نوع وسیله‌ی دارای قدرت پردازشی و پردازنده است، این تعریف می‌تواند شامل رایانه‌های امروزی، تلوزیون‌ها، خودروها، لوازم خانگی و… باشد.

برنامه نویسی عبارت است از نوشتن دستوراتی که یک سیستم مثل کامپیوتر آن‌ها را متوجه شده و دستورات ما را یکی پس از دیگری اجرا می کند. حال، یک زبان برنامه نویسی لغات، دستورات و قوانینی را در اختیار ما به عنوان یک برنامه نویس قرار می‌دهد که از آن طریق می‌توانیم با کامپیوترها و سیستم‌های کامپیوتری صحبت کنیم.

تاریخچه برنامه نویسی 

اولین فردی که یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا را طراحی کرد، Konrad Zuse  بود. او که یک مهندس آلمانی بود، برای مقاصد مهندسی‌اش زبان برنامه‌نویسیِ Plankalkul را در سال ۱۹۴۳ به وجود آورد. اما به‌دلایلی هیچ‌‌وقت از این زبان استفاده نشد.

خلق اولین زبان برنامه‌نویسی سطح بالا برای کامپوتر‌های برقی در سال ۱۹۴۹ اتفاق افتاد.

Code اولین زبان برنامه‌نویسی تابعی بود. این زبان برنامه‌نویسی از عبارت‌های ریاضی که برای انسان‌ها قابل‌درک بود استفاده می‌کرد. اما این زبان یک نقطه‌ضعف بزرگ داشت.

برنامه‌های Short Code هر بار برای اجرا‌شدن باید به کد ماشین ترجمه می‌شدند. این مسئله سرعت را به مقدار قابل‌توجهی کاهش می‌داد. طولی نکشید تا این مشکل با ابداعِ Alick Glennie برطرف شد.

با اینکه Autocode بهتر از زبان‌های قبلی بود، با اقبال چندانی مواجه نشد. اما FORTRAN را می‌توان اولین زبان برنامه‌نویسی محبوب دانست.

در این زمان هنوز زبان‌های سطح بالایی مثل C ،Java و ++C‌ ابداع نشده بودند. اما می‌توان گفت که خاستگاه این زبان‌ها در زبان Algol است. Algol را یک کمیته‌ی علمی برای استفاده‌های علمی و تحقیقاتی در سال ۱۹۵۸ به وجود آورد.

برنامه نویس کیست؟

برنامه‌نویس شخصی است که سعی می‌کند برای مسئله‌ها بهترین پاسخ‌ها را پیدا کند و آنها را به کمک زبان‌های برنامه‌نویسی به کامپیوتر منتقل کند.

بدین صورت کامپیوتر اطلاعات دریافتی را پردازش می‌کند و خروجی کار را نمایش می دهد. پس شخص برنامه‌نویس باید به فرآیند حل مسئله، تحلیل داده‌ها، عیب‌یابی و… مسلط باشد.

کاربرد برنامه‌نویسی 

♦ کاربرد برنامه نویسی در دستگاه‌های الکترونیکی :

• گوشی‌های موبایل

• لپ‌تاپ‌ها

• تلویزیون‌های هوشمند

• پخش‌کننده‌های موسیقی MP3 مثل آی‌پادهای شرکت اپل

• ساعت‌های مچی هوشمند و ضربان‌سازهایی برای ردیابی و نظارت بر ضربان قلب و مدت زمان ورزش

• ماشین حساب‌ها

• دوربین‌های دیجیتال

• پدهای امضای دیجیتال نیز در صورت نیاز به امضای افراد، به میزان زیادی در حال جایگزینی با اسناد کاغذی هستند.

♦ برنامه نویسی در خدمات و کاربردهای دیجیتال

• پلتفرم‌های پیام‌رسان

• پلتفرم‌های برگزاری کنفرانس‌های ویدیویی

• بانکداری الکترونیکی و خدمات دیجیتال برای پرداخت قبض‌ها به صورت آنلاین، بررسی میزان موجودی حساب یا نقل و انتقال پول

• پردازشگرهای متنی برای نوشتن اسناد

• برنامه‌های صفحه گسترده مثل اکسل

♦ برنامه نویسی در حمل و نقل:

• برای رانندگی، خودروها دارای سیستم‌هایی جهت کنترل بهینه سوخت، کنترل توان و تهویه هوا هستند.

• چراغ‌های راهنمایی دارای ریزپردازنده‌هایی به صورت داخلی (درون‌ساخته) هستند که کاربرد آن‌ها به تغییر سیگنال بر اساس میزان ترافیک جاده مربوط می‌شود.

• پارک ‌سنج‌های الکترونیکی و ماشین‌های صدور قبض پارکینگ

• ماشین‌های صدور بلیت و اسکنرهای بارکد در متروها و ایستگاه‌های قطار؛ این دستگاه‌ها، بارکد روی بلیت را می‌خوانند و از آن طریق، امکان تشخیص محل شروع سفر و مدت زمان حضور فرد در قطار فراهم می‌شود.

برنامه نویسی در اثاث منزل

• ساعت‌های زنگ‌دار دیجیتال

• آب‌گرم‌کنی که می‌توان دمای آب را با استفاده از آن تنظیم کرد و حتی در آن‌ها می‌توان به کمک ریزپردازنده‌ها برنامه‌ریزی از راه دور هم انجام داد.

• جاروبرقی

• ماشین‌های چای و قهوه هوشمندی که تعداد شات‌های قهوه را کنترل می‌کنند.

• مایکروفرها

چگونه برنامه نویس شویم؟

در مورد رشته برنامه نویسی/ توسعه نرم افزار و وب این اطلاعات به دست آمده که بیشتر افراد در این حیطه با مدرک مهندسی کامپیوتر – نرم افزار و یا مهندسی کامپیوتر- فناوری اطلاعات (IT) و بعد از آن علوم پایه و کاربردی مشغول به کار هستند.

بنابراین این موضوع می‌تواند به خوبی مسیر شغلی برنامه نویسی را مشخص کند و درباره الزامات شغلی استخدام برنامه نویس به شما سرنخ‌هایی بدهد.

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که پیش از ورود به دنیای برنامه نویسی باید در نظر گرفت این است که لازم است فرد به برنامه نویسی علاقه داشته باشد. کسب موفقیت در هیچ زمینه‌ای بدون علاقه امکان‌پذیر نیست. علاوه بر این، استعداد داشتن در برنامه نویسی هم بسیار اهمیت دارد.

حیطه برنامه نویسی بسیار گسترده و دارای شاخه‌های مختلفی است.

در ابتدا باید مشخص شود که فرد به چه کاربردی از برنامه نویسی علاقه‌مند است و قصد دارد در چه شاخه‌ای از برنامه نویسی فعالیت کند.

در گام بعدی باید به سراغ یادگیری زبان‌های برنامه نویسی و سایر فناوری‌ها و ابزارهای مورد نیاز رفت.

ابتدا لازم است مفاهیم پایه و مقدماتی برنامه نویسی را یاد گرفت و سپس با شروع کار عملی و انجام پروژه فرآیند یادگیری را ادامه داد.

نکته کلیدی این است که انجام پروژه باید هر چه سریع‌تر شروع شود و تنها با تمرین و فعالیت عملی می‌توان مهارت کسب کرد و تبدیل به یک برنامه نویس حرفه‌ای شد.

برترین وبسایت های چالش و مسابقات برنامه نویسی

یک راه عالی برای بهبود مهارت های خود هنگام یادگیری برنامه نویسی، حل چالش های کدنویسی است.

حل انواع مختلف چالش ها و پازل‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا حل‌کننده بهتری باشید، پیچیدگی‌های یک زبان برنامه‌نویسی را بیاموزید، برای مصاحبه‌های شغلی آماده شوید، الگوریتم‌های جدید را یاد بگیرید و سرعت درک مسئله خود را افزایش دهید.

در زیر لیستی از برخی از وب سایت های محبوب چالش کد نویسی با توضیح کوتاهی از آنچه که هر کدام ارائه می دهند آورده شده است.

• وبسایتTopCoder

یکی از پلتفرم های اصلی برای برنامه نویسی رقابتی آنلاین است. این وبسایت فهرستی از چالش های الگوریتمی قدیمی را ارائه می دهد که می توانید به طور آنلاین و با استفاده از کد ادیتور ارائه شده وبسایت حل کنید.

در این وبسایت مسابقات محبوب  Single Round Match در هر ماه چندین بار برگزار میشوند که در آن شما با دیگر برنامه نویسان با استعداد رقابت میکنید تا چالش های موجود را در سریع ترین زمان حل کنید.

• وبسایت Coderbyte

بیش از 200 چالش برنامه نویسی را ارائه می دهد که می توانید مستقیماً به صورت آنلاین در یکی از 10 زبان برنامه نویسی ارائه شده حل کنید. چالش‌ها از آسان (پیدا کردن بزرگترین کلمه در یک رشته) تا سخت (چاپ حداکثر تطابق کاردینالیتی یک گراف) متغیر است.

این وبسایت همچنین مجموعه ای از آموزش های الگوریتم، فیلم های مقدماتی و دوره های آمادگی برای مصاحبه را ارائه می دهد.

• وبسایت HackerRank

HackerRank چالش هایی را برای چندین حوزه مختلف مانند الگوریتم ها، ریاضیات، SQL و هوش مصنوعی فراهم می کند و شما می توانید تمام چالش ها را به طور آنلاین حل کنید. این وب سایت به شما این امکان را میدهد که چالش های موجود را در زبان های برنامه نویسی مختلف مانند C، Java، Python، Ruby حل کنید.

• وبسایت HackerRank

همچنین این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا با حل چالش های برنامه نویسی تحت اسپانسر شرکت ها، فرم اپلای و استخدام خود را ارسال کنند.

• وبسایت Codewars

مجموعه بزرگی از چالش‌های کدنویسی را ارائه می‌کند که توسط اعضای خود وبسایت طراحی و ارسال شده‌اند. شما می توانید چالش ها را مستقیماً به صورت آنلاین در ویرایشگر آنها به یکی از چندین زبان فراهم شده حل کنید. همچنین شما می توانید برای هر چالش راه حل های دیگر کاربران را مشاهده کنید و یا در بحث های مربوط به آن سوال شرکت کنید. پس از حل سوالات متعدد و دریافت اعتبار کافی خود شما نیز میتوانید به طراحی سوال بپردازید.

• وبسایتCodeChef

یک وب سایت برنامه نویسی رقابتی مستقر در هند است که صدها چالش متنوع ارائه می دهد. شما می توانید مجموعه ای از چالش ها که بسته به سطح مهارت شما به دسته های مختلف تقسیم می شوند مشاهده کنید. در این وبسایت یک جامعه بزرگ از برنامه نویس ها فعالیت می کنند که انجمن های آن را زنده نگه داشته اند، آموزش می نویسند و در مسابقات کد نویسی CodeChef شرکت می کنند.

• وبسایتProject Euler

پروژه اویلر مجموعه بزرگی از چالش ها را در حوزه علوم کامپیوتر و ریاضیات فراهم کرده است. چالش ها معمولاً نوشتن یک برنامه کوچک برای یافتن راه‌حل یک فرمول یا معادله ریاضی هوشمندانه است، مانند یافتن مجموع ارقام همه اعداد قبل از هر عدد در یک سری.

شما نمی توانید مستقیماً روی وب سایت کدنویسی کنید، بنابراین باید راه حل یک مسئله را در کامپیوتر خود با هر زبان دلخواه بنویسید و سپس راه حل را در وب سایت ثبت کنید.

• وبسایت CodinGame

کمی با سایر وب سایت ها متفاوت است، زیرا به جای اینکه به سادگی چالش های کدنویسی را در یک ویرایشگر حل کنید، در واقع کد بازی هایی که مستقیماً در وبسایت بازی می کنید را کامل می کنید.

اگرچه این وب سایت با دیگر سایت های برنامه نویسی معمولی مانند موارد ذکر شده متفاوت است، اما همچنان در بین برنامه نویسانی که از حل چالش ها و شرکت در مسابقات لذت می برند محبوب است.

جمع بندی  

برنامه نویسی به شدت متنوع است و هر شخصی به یک نحوی می‌تواند در این حوزه فعالیت کند.

همچنین اگر تمایل به یادگیری داشته باشید قطعا می‌توانید یک برنامه نویس موفق شوید. بهترین زمینه، آن زمینه ای خواهد بود که بیشترین علاقه مندی به آن وجود داشته باشد. علاوه بر این موارد دریافتیم که برنامه نویسی یکی از دانش های در حال پیشرفت بوده که در آینده ای نزدیک تبدیل به یک نیاز اساسی در زندگی خواهد شد. پس یادگیری برنامه نویسی قطعا یک قدم رو به جلو برای آینده ای جذاب تر میباشد.

سوالات متداول

درآمد برنامه نویسی چقدر است؟

درآمد یک برنامه نویس کاملا به خود شخص بستگی دارد و می تواند ماهانه 3 میلیون تومان درآمد داشته باشد یا ماهانه 10 میلیون تومان درآمد داشته باشد.

اما این مورد کاملا به تخصص و تجربه شخص مورد نظر بستگی دارد.

برای مثال حقوق یک شخصی که سابقه 2 سال برنامه نویسی دارد با یک شخصی که 5 سال سابقه دارد متفاوت است و اصلا یکی نیست.

مسیرهای شغلی برنامه نویسی به چه صورت می باشد ؟

برنامه نویسان Front-end: مسئول نوشتن کدهایی هستند که شکل و شمایل وب‌سایت و نحوۀ نمایش محتوا در آن را تعیین می‌کنند.

برنامه نویسان Back-end: مسئول نوشتن وب اپلیکیشن‌ها و سایر برنامه‌هایی هستند که تامین کنندۀ فریمورکی است که وب‌سایت به وسیلۀ آن اجرا می‌شود.

برنامه نویسان Full-stack: برنامه نویسانی هستند که به شکل همزمان مسئول Front-end و Back-end یک وب‌سایت هستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *