تایپ فیس چیست؟

ممکن است همیشه فکر کرده باشید که “تایپ فیس همان فونت است”. این درست نیست. باید بگویم که اگرچه این دو اصطلاح اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما مفاهیم جداگانه ای هستند.

امروزه وارد کردن تایپ فیس ها و font در برندسازی و طراحی گرافیک اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این مقاله مفهوم تایپ فیس را توضیح داده ایم تا به شما کمک کنیم در آینده از هر کدام به درستی در کارهای حرفه ای خود استفاده کنید تا حرفه ای تر به نظر برسید!

تایپ فیس به انگلیسی ( typeface ) مجموعه ای از ویژگی های طراحی حروف و سایر کاراکترها است. به عبارت دیگر، تایپ فیس مجموعه خاصی از حروف الفبا یا سایر کاراکترها مانند اعداد و علائم نگارشی است که طرح مشترکی دارند. به عنوان مثال، Helvetica یک تایپ فیس شناخته شده است.

این تایپ فیس شامل مجموعه ای از عناصر طراحی حروف و نمادهای مربوطه، فونت های مربوط به وزن، اندازه و اندازه و همچنین انواع مختلف تایپ فیس می باشد.

تایپ فیس با عناصر طراحی و ویژگی های حروف و نمادها همراه است. از جمله این ویژگی ها می توان به وجود یا عدم وجود سری، فاصله بین حروف، وزن و تعادل آنها و تفاوت ارتفاع حروف بزرگ و کوچک اشاره کرد. تایپ فیس ها بر اساس سبک (ُ Style) طبقه بندی می شوند.

تایپ فیس چیست؟

تایپ فیس

تایپ فیس

تایپ فیس در واقع نتیجه نهایی تمام تلاش های انجام شده برای ایجاد فونت است و می تواند به عنوان محصول نهایی برای ما دیده شود.

با ظهور نرم افزارهای گرافیکی و ساده شدن استفاده از کلمات و متون، تفاوت تایپ فیس ها و حروف برای چاپ بسیار کم شده است و حتی بسیاری از طراحان این دو کلمه را از هم تشخیص نمی دهند و یا نیاز به دلایل و استدلال های موجهی برای تمایز دارند.

امروزه با استفاده از انتشار دسکتاپ، تایپ فیس ها از یک شی فیزیکی و اصلی تکامل یافته اند که برای تبدیل آنها به کاراکترهای رایانه دیجیتال نیاز به زمان و هزینه دارد.

تایپ فیس های سریف (Serif)

همانطور که از نام آن پیداست، این نوع تایپ فیس حاوی حروفی است که در انتها دارای سری‌هایی هستند.

کاراکتر ها و قلم های هم خانواده:

مجموعه حروف الفبای فارسی با تمامی اجزای آن می تواند شامل 250 کاراکتر اعم از حروف اول، وسط، آخر و تنها، اعداد، نقطه، برگردان و نمادهای ریاضی باشد.

به گروهی از خودکارها که با ضخامت یکسان طراحی شده‌اند، قلم‌های خانوادگی می‌گویند.

این مجموعه از شخصیت ها را می توان با ویژگی های طراحی خاص به نام قلم از سایر مجموعه ها متمایز کرد.

Typeface Family خانواده تایپ فیس

مجموعه ای از طرح های متنی که برای اشتراک گذاری طراحی شده اند.

به راحتی می توان فهمید که تفاوت بین طراحی فونت یا متن و فونت و خانواده فونت مشابه تفاوت بین یک آلبوم، یک آهنگ و یک mp3 است.

در واقع یک آلبوم ساختاری همگن یا موضوعی دارد که می تواند شامل یک یا چند آهنگ باشد و mp3 فقط یک فایل دیجیتالی با محتوای یکی از آثار آلبوم است.

همیشه تفاوت هایی بین فونت، تایپ و خانواده و کابرد جای یکدیگر وجود داشته است. فونت ها و تایپ فیس ها هنوز به جای هم استفاده می شوند که اغلب درست است.

اما اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، خانواده طرح نوشتاری شامل گروهی از تایپ فیس ها می‌شود که به یک اندازه طراحی شده و با هم استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال، خانواده طرح نوشتاری سبک قدیمی گودی شامل نسخه رومی (منظم و عمودی)، نسخه مورب (منحنی)، نسخه برجسته و پررنگ ایتالیک است.

به هر ترکیبی از طرح و وزن، طراحی تایپ فیس / نوشته می گویند. مجموعه همه این مجموعه ها یا طرح های نوشت افزار خانواده ای از طرح های نوشتاری را تشکیل می دهد که به آن خانواده طرح نوشتاری می گویند.

نتیجه نهایی

تفاوت تایپ فیس و فونت

تایپوگرافی تمرینی برای طراحی، تنظیم و تصحیح متن است. متن شامل حروف الفبا و اعداد است. متن را می توان با تغییر عرض، طول یا هر ویژگی اساسی دیگر مرتبط با آن ویرایش کرد.

فونت چیست؟ “تایپ فیس” معمولاً حرفی است که از حروف الفبا ایجاد می شود. فونت گروهی از حروف تایپ فیس است.

فونت معمولاً به معنای متن پررنگ، ایتالیک یا رومی است، در حالی که تایپ فیس به سبک یا ظاهر بصری آن اشاره دارد. وقتی صحبت از استفاده از Times New Roman به میان می آید، در اینجا ما در مورد فونت صحبت می کنیم.

بهترین گزینه برای دانلود فونت های جذاب و خاص سایت لوگووین می باشد.

امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با تیم آپکد در میان بگذارید.

در صورت نیاز به مشاوره رایگان طراحی سایت حتما با آژانس لوگووین تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *