رنگ چیست؟

رنگ چیست؟

از نظر لوگووین رنگ عنصر اساسی هنر است که نور را در بر می گیرد. رَنگ خواص ادراک بصری است که از طیف نور تعامل‌یافته با سلول‌های گیرنده نور چشم ناشی می‌شود.هنگامی که امواج نور (طول موج) به یک جسم برخورد می کند و به چشم ما منعکس می شود تولید می شود. هر موج نوری رنگ مشخصی دارد. به نظر می رسد اجسام دارای رنگ های متفاوتی هستند زیرا برخی از طول موج ها جذب می شوند در حالی که برخی دیگر منعکس یا منتقل می شوند. طول موج هایی که به چشمان ما منعکس می شوند  ، رنگ هایی را که می بینیم به ما می دهند.

تاریخچه رنگ

تاریخچه رنگ

 

اولین نظریه مستند رنگ از ارسطو فیلسوف یونانی (384-322 قبل از میلاد) است که پیشنهاد کرد همه رنگ ها از سفید و سیاه می آیند. او همچنین معتقد بود که چهار رنگ اصلی نشان دهنده عناصر جهان هستند: قرمز (آتش)، آبی (هوا)، سبز (آب) و خاکستری (زمین). این فیزیکدان و ریاضیدان بریتانیایی اسحاق نیوتن (1642-1727) بود که دریافت که نور شفاف از هفت رنگ مرئی تشکیل شده است: آنچه ما ROYGBIV رنگین کمان (قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش) می نامیم. ). 

امروزه رنگ ها با سه ویژگی قابل اندازه گیری تعریف می شوند: رنگ، ارزش و رنگ یا شدت. این ویژگی ها توسط پیتر مارک روگت رنگین پوست، هنرمند و معلم بوستون، آلبرت هنری مانسون (1858-1918) عملیاتی شد. 

انواع مختلف رنگ

انواع رنگ

رنگ ها را می توان به سه نوع اصلی تقسیم کرد

 • سه رنگ اصلی:  آبی، قرمز، زرد
 • سه رنگ ثانویه:  بنفش، نارنجی، سبز
 • شش رنگ سوم:   آبی-بنفش، قرمز-بنفش، زرد-سبز، قرمز-نارنجی، زرد-نارنجی، آبی-سبز

نام رنگ ها و کدهای رنگی آنها

شمارهتصویر رنگینام رنگکد رنگ 
1.کد رنگ زردزردFFFF00#
2.کد رنگ سبزسبز#006400
3.کد رنگ قرمزقرمز#FF0000
4.کد رنگ آبیآبی#0000FF
5.کد رنگ بنفشرنگ بنفش#A020F0
6.کد رنگ نارنجینارنجی#FF6600
7.آبی رنگآبی رنگ#008080
8.کد رنگ زیتونیزیتون#808000
9.کد رنگ لاجوردیلاجوردی#007FFF
10.کد رنگ کهرباکهربا#FFBF00
11.کد رنگ نعنانعناع#3EB489
12.کد رنگ آبی دریاییآبی دریایی#000080
13.کد رنگ طلاییطلا#FFD700
14.کد رنگ قهوهای مایل به زردقهوهای مایل به زرد#D2B48C
15.کد رنگ مشکیمشکی#000000
16.کد رنگ هلوهلو#FFE5B4
17.نارنجی متمایل به قهوه ای#B7410E
18.قرمز پررنگ#800020
19.فیروزه ای#00FFFF
20.کد رنگ مرجانیمرجان#FF7F50
21.کد رنگ ارغوانیارغوانی#E0b0FF
22.کد رنگ صورتی کم رنگرنگ صورتی کم رنگ#FFC0CB
23.کد رنگ قهوه ایرنگ قهوه ای#964B00
24.کد رنگ فیروزه ایفیروزه ای#30D5C8
25.کد رنگ خردلیخردلی#FFDB58
26.کد رنگ اسطوخودوساسطوخودوس#E6E6FA
27.کد رنگ روبیروبی#E0115F
28.کد رنگ خاک رسخاک رس#CC7357
29.کد رنگ نیلینیلی#4B0082
30.کد رنگ نقره اینقره اي#C0C0C0
31.کد رنگ سرمه ایسرمه ای #36454F
32.کد رنگ سفید خاموشسفید خاموش#FAF9F6
33.کد رنگ خاکستریخاکستری#808080
34.کد رنگ بنفشبنفش#8F00FF
35.کد رنگ برنزبرنز#CD7F32
36.کد رنگ قهوه ای پر رنگ مایل به صورتی قهوه ای پر رنگ مایل به صورتی#800000
37.کد رنگ صورتیصورتی#FF00FF
38.کد رنگ کرمکرم رنگ#FFFDD0
39.کد رنگ بژرنگ بژ#F5F5DC

درک رنگ

درک رنگ

چشم ما نمی تواند نوری را که توسط یک جسم جذب می شود درک کند. برای مثال یک سیب همه رنگ ها را به جز سبز جذب می کند. چون رنگ سبز منعکس می شود و توسط چشمان ما تسخیر می شود، رنگ سبز سیب را می بینیم.  

اگر همه پرتوهای نور جذب شوند، سیاه می شویم و وقتی همه پرتوهای نور منعکس شوند، سفید را می بینیم. بنابراین، یک جسم سیاه همه رنگ ها را جذب می کند و بنابراین گاهی اوقات به عنوان بی رنگ توصیف می شود. به همین دلیل، اجسام سیاه نیز گرمای بیشتری را نسبت به اجسام سفید جذب می‌کنند ، زیرا سفید همه رنگ‌ها یا طول موج‌ها را منعکس می‌کند. 

استفاده از رنگ

استفاده از رنگ

هنگام کار با رنگ، دو روش را متمایز می کنیم:  افزایشی  و  تفریقی . در مانیتور، صفحه نمایش یا صفحه تلویزیون، رنگ ها از قرمز، سبز و آبی (RGB) تشکیل شده اند. اما وقتی صحبت از رسانه های چاپی و برنامه های گرافیکی مانند : فتوشاپ می شود ، چاپ یا رنگ برای اشیا یا رنگ ها می شود، فیروزه ای، سرخابی و زرد (CMY) اساس  ترکیب رنگ ها را تشکیل می دهند. ما کار با RGB را  استفاده از افزودنی  و کار با CMY را  استفاده تفریق  کننده رنگ می نامیم. 

رنگ از سه ویژگی تشکیل شده است:

رنگ از سه ویژگی تشکیل شده است

 • رنگ – نامی که به یک رنگ داده می شود، مانند قرمز، زرد، آبی، بنفش، سبز، نارنجی و غیره.
 • شدت (یا اشباع) – خلوص یا تیرگی یک رنگ. خلوص یک رنگ این است که آیا با رنگ دیگری مخلوط شده است یا خیر و اگر چنین است، تا چه حد. پر جنب و جوش ترین رنگ ها آنهایی هستند که مستقیماً از لوله هستند. تصور می شود رنگ هایی که با رنگ های مختلف ترکیب شده اند از شدت کمتری برخوردار هستند. برای کاهش شدت یک رنگ، دو گزینه وجود دارد:
  1) رنگ را با خاکستری مخلوط کنید.
  2) رنگ را با مکمل آن مخلوط کنید.
 • ارزش – روشنی یا تیرگی یک رنگ. افزودن سفید یا سیاه به یک رنگ، ارزش آن را تغییر می دهد. هنگامی که رنگ سفید اضافه می شود، “رنگ” ایجاد می شود، در حالی که با افزودن سیاه، “سایه” ایجاد می شود.

استفاده مؤثر از رنگ در خلق هنر مستلزم درک سه حوزه اساسی است: چرخه رنگ، ارزش رنگ، و طرح های رنگی (یا هماهنگی رنگ).

چرخ رنگ

رنگ های اصلی

چرخ رنگ یک کمک بصری مفید است که توسط هنرمندان و طراحان داخلی برای درک رابطه بین رنگ ها استفاده می شود. سر آیزاک نیوتن چرخ رنگ را در سال 1666 توسعه داد، زمانی که طیف رنگ را گرفت و آن را به صورت دایره ای خم کرد. چرخه رنگ یک نمودار دایره ای است که به 12 بخش تقسیم می شود که هر بخش یک رنگ مجزا را نشان می دهد. سه دسته رنگ در آن وجود دارد: اولیه، ثانویه و سوم. اصطلاح “ثالثیه” به معنای سوم است.

 

رنگ های اصلی

 رنگ های ثانویه

قرمز ، زرد و آبی هستند. این رنگ ها در چرخه رنگ به یک اندازه از هم فاصله دارند. تنها سه رنگ اصلی وجود دارد و آنها ابتدایی ترین رنگ های روی چرخ هستند. آنها فقط از رنگدانه های طبیعی ساخته می شوند و نمی توانند با مخلوط کردن رنگ های دیگر ساخته شوند. این سه رنگ اصلی را می توان برای ایجاد هر رنگ دیگری در چرخه رنگ ترکیب کرد.

 

رنگ های ثانویه

رنگ های سوم 

نارنجی، سبز و بنفش (یا بنفش) هستند. این رنگ ها از ترکیب قسمت های مساوی از هر دو رنگ اصلی ایجاد می شوند.

قرمز + زرد = نارنجی

زرد + آبی = سبز

آبی + قرمز = بنفش (بنفش)

 

رنگ های سوم

 رنگ های سوم 2

 عبارتند از قرمز-بنفش، قرمز-نارنجی، آبی-سبز، آبی-بنفش، زرد-سبز و زرد-نارنجی. شش رنگ ثالث وجود دارد و آنها نتیجه مخلوط کردن قسمت های مساوی از یک رنگ اصلی با یک رنگ ثانویه هستند. راه مناسب برای رجوع به رنگ های ثالث این است که ابتدا رنگ اصلی و سپس رنگ ثانویه را فهرست کنید. رنگ های سوم را با نام دو کلمه ای خود می نامند.

 • قرمز + بنفش (بنفش) = قرمز بنفش (قرمز بنفش)
 • قرمز + نارنجی = قرمز نارنجی
 • آبی + سبز = آبی-سبز
 • آبی + بنفش (بنفش) = آبی-بنفش (آبی-بنفش)
 • زرد + نارنجی = زرد نارنجی
 • زرد + سبز = زرد-سبز

 

مقادیر رنگ

رنگ نیز ارزش دارد. مقدار یک رنگ اندازه گیری و پیکسل آن است که روشن یا تیره بودن آن را نشان می دهد. با نزدیکی رنگ به سفید مشخص می شود. به عنوان مثال، رنگ‌های روشن‌تر مانند زرد نسبت به رنگ‌های تیره‌تر مانند آبی سرمه‌ای ارزش روشن‌تری دارند.

یک راه خوب برای مشاهده تفاوت در مقادیر رنگ ها، نگاه کردن به مقیاس خاکستری است. رنگ سفید روشن ترین مقدار است، در حالی که سیاه تاریک ترین مقدار است. خاکستری وسط مقداری است که بین این دو حالت افراطی است.

مقادیر رنگ سیاه و سفید

 

ارزش یک رنگ را می توان با افزودن رنگ سفید یا سیاه به آن تغییر داد. وقتی رنگ سفید را به رنگ اضافه می کنید، مقدار روشن تری دریافت می کنید. “رنگ” مقادیر روشن تر هستند. وقتی مشکی را به یک رنگ اضافه می‌کنید، مقدار تیره می‌شود و «سایه‌ای» از آن رنگ ایجاد می‌شود. مثال زیر را ببینید.

مقادیر رنگی

 

دمای رنگ

دمای رنگ نحوه درک ما از یک رنگ خاص است، چه گرم و چه سرد. رنگ های گرم در چرخه رنگ از قرمز تا زرد متغیر است، در حالی که رنگ های سرد از آبی تا سبز و بنفش متغیر است. هر دما نیمی از چرخه رنگ را اشغال می کند (تصاویر زیر را ببینید). جایی در طیف سبز و بنفش، دما بین گرم و سرد تغییر می کند.

ویژگی های رنگ های گرم و سرد عبارتند از:

رنگهای گرم

رنگ های گرم

 

 • با قرمز، نارنجی یا زرد و ترکیبی از آنها ساخته می شوند
 • تمایل به احساس گرما دارند و ما را به یاد گرما و آفتاب می اندازند
 • تمایل به پیشروی در پیش زمینه دارند، یعنی به سمت بیننده می آیند
 • ممکن است احساس پرانرژی، جلب توجه و پرخاشگری بیشتری داشته باشد

رنگ های سرد

رنگ های سرد

 • با آبی، سبز یا بنفش و ترکیبی از آنها ساخته می شوند
 • تمایل به احساس خنکی دارد و ما را به یاد آب و آسمان می اندازد
 • تمایل به عقب نشینی در پس زمینه، یعنی دور شدن از بیننده دارند
 • آرامش بخش تر و تسکین دهنده تر هستند

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی در نمودار رنگ دیده نمی شوند و نه گرم هستند و نه سرد. آنها خنثی نامیده می شوند زیرا فاقد رنگ هستند و از مخلوط کردن قسمت های مساوی از رنگ های متضاد (یعنی قرمز + سبز، آبی + نارنجی یا زرد + بنفش) به دست می آیند و در نتیجه خاکستری هایی به نظر می رسد.

سیاه و سفید نیز خنثی در نظر گرفته می شوند زیرا نه گرم هستند و نه سرد و تغییر رنگ نمی دهند.

سوالات متداول درباره رنگ

سوالات متداول درباره رنگ

در اینجا بخشی از سوال های مهم رنگی مطرح شده است.

رنگ چیست و چرا اهمیت دارد؟

رنگ می تواند وقتی آن را می بینیم احساس خاصی در ما ایجاد کند بسته به اینکه آن رنگ خاص را دوست داریم یا نه . ما همچنین می توانیم خاطرات و افکار را با رنگ های خاصی مرتبط کنیم. این یک ابزار ارتباطی قدرتمند است و می تواند برای سیگنال دادن به عمل، تأثیر بر خلق و خو و حتی تأثیر بر واکنش های فیزیولوژیکی استفاده شود.

رنگ در هنر چیست؟

رنگ عنصر اساسی هنر است که نور را در بر می گیرد. هنگامی که امواج نور (طول موج) به یک جسم برخورد می کند و به چشم ما منعکس می شود تولید می شود. هر موج نوری رنگ مشخصی دارد. به نظر می رسد اجسام دارای رنگ های متفاوتی هستند زیرا برخی از طول موج ها جذب می شوند در حالی که برخی دیگر منعکس یا منتقل می شوند.رنگ در بخش های مختلف گرافیک مانند: طراحی لوگو , پوستر , فونت و… نیز استفاده می شود.

چه چیزی یک رنگ را می سازد؟

نور از طول موج های نور تشکیل شده است و هر طول موج رنگ خاصی دارد. رنگی که ما می بینیم نتیجه آن است که طول موج ها به چشمان ما منعکس می شوند . طیف مرئی که طول موج هر یک از رنگ های اجزا را نشان می دهد. طیف از قرمز تیره در 700 نانومتر تا بنفش در 400 نانومتر متغیر است.

چرا رنگ در روانشناسی اهمیت دارد؟

رنگ می تواند نقش مهمی در انتقال اطلاعات، ایجاد حالات خاص و حتی تاثیرگذاری بر تصمیمات افراد داشته باشد . ترجیحات رنگی نیز بر اشیایی که مردم برای خرید انتخاب می‌کنند، لباس‌هایی که می‌پوشند و شیوه‌ای که آنها محیط خود را تزئین می‌کنند، تأثیر می‌گذارد.
0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *